25. marca. Dziś obchodzimy m.in. Międzynarodowy Dzień Gofra

0
Obraz Bruno /Germany z Pixabay
Reklama

Kartka z kalendarza – 25. marca – sprawdzamy dla Was co kryje w sobie kalendarz. Słońce wzeszło o godzinie 5:23, a zajdzie o 17:59. Imieniny obchodzą m.in. Maria, Mariola, Ireneusz, Dezydery, Dula, Kwiryn, Łucja i Wieńczysław. Na 25. marca przypadają takie święta jak m.in. Dzień czytania Tolkiena i Międzynarodowy Dzień Gofra.

Dzień czytania Tolkiena

Dziś obchodzimy święto dla prawdziwych fanów twórczości Tolkiena. Jeśli interesują Was historie osadzone w mitycznym Śródziemiu, przygody krnąbrnego Frodo Bagginsa i jego przyjaciół (i wrogów także), to dziś zdecydowanie możecie świętować. Różne są formy celebracji, ale w dzień czytania Tolkiena nie można inaczej, jak otwierając jedną z jego książek.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

Dla tych, którzy nie bardzo kojarzą J.R.R. Tolkiena informujemy, że to brytyjski pisarz oraz profesor filologii klasycznej i literatury staroangielskiej na University of Oxford. Jako autor powieści Władca Pierścieni, spopularyzował m.in. literaturę fantasy. Autor pracował nad „Władcą Pierścieni” przez kilkanaście lat. Co ciekawe, jego postaci posługiwały się stworzonymi przez niego, nieznanymi nikomu wcześniej, językami. Jak informują badacze jego literatury, nie bez znaczenia w jego twórczości była także mitologia nordycka. To właśnie nią autor podobno niejednokrotnie się inspirował.

Dzień czytania Tolkiena, to święto, które powstało zgodnie z inicjatywą i pomysłem Towarzystwa Tolkienowskiego działającego w Anglii. Miłośnicy literatury autora dziś świętują szczególnie. Na całym świecie organizowane są różnego rodzaju wydarzenia – oczywiście z książką i historiami z jej kart wziętymi.

Międzynarodowy Dzień Gofra

Gofr, czyli rodzaj pysznego, pulchnego i chrupkiego wafla, dziś obchodzi swoje międzynarodowe święto! To jedno z najbardziej lubianych, kulinarnych nietypowych świąt, bo gofry lubiane są chyba przez wszystkich, a dziś jest idealna okazja do tego, by się nimi delektować.

Przyrządzany jest na wiele sposobów. Zwykle ma prostokątny kształt z charakterystyczną kratownicą, a do jego wypieczenia potrzebna jest gofrownica. Podawany jest z wieloma dodatkami – i tu właściwie jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia, bo gofry równie dobrze smakują i z cukrem pudrem, owocami, z bitą śmietaną, czekoladą, jak i owocowymi polewami, czy galaretkami i frużeliną.

Co ciekawe święto to wywodzi się ze Skandynawii, gdzie gofry są uwielbiane. Ich historia jest bardzo długa, bo prawdopodobnie były znane już w średniowieczu. Specyficzną odmianą gofrów są gofry belgijskie (brukselskie), spopularyzowane w 2 połowie XX wieku. 17 marca 2017 na Listę polskich produktów tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi trafiły „gofry pruskie” wytwarzane na Warmii.

Tradycyjne ciasto na gofry przygotowuje się przez wymieszanie mąki, cukru, soli, stopionego masła lub oleju, żółtek jaj i mleka, a następnie ubitych białek jaj. Zatem jeśli macie odrobinę czasu – koniecznie gofry przygotujcie i zjedzcie ile chcecie!

Reklama