20 maja. Dziś obchodzimy m.in. Światowy Dzień Pszczół oraz Europejski Dzień Morza

0
fot. Pasieka Amest

Kartka z kalendarza – 20 maja – sprawdzamy dla Was co kryje w sobie kalendarz. Słońce wzeszło o godzinie 4:31, a zajdzie o 20:33. Imieniny obchodzą m.in.: Aleksander, Dawid, Józefa, Bernardyn, Saturnina, Wiktoria, Asteriusz, Kolumba i Elfryda. Dziś obchodzimy m.in. Światowy Dzień Metrologii, Europejski Dzień Morza, Światowy Dzień Pszczół.


Europejski Dzień Morza

To święto obchodzone każdego roku, 20 maja na terenie Unii Europejskiej. To dzień szczególny, w którym rozmawia się i prezentuje informacje na temat znaczenia mórz i oceanów w naszym codziennym życiu.

Jeśli nawet mieszkamy daleko od morza, to te ogromne akweny mają wielkie znaczenie dla każdego. Święto to skłania do rozmowy na temat bieżących problemów mórz i oceanów – w tym m.in. z ich zanieczyszczeniem, etc.

Oprócz tego, dzień ten ma zachęcać do podejmowania działań na rzecz poprawy obecnego stanu. W Europejski Dzień Morza organizowane są różnego rodzaju targi, konferencje, a także inne wydarzenia wpisujące się w ideę święta. Dodajmy, że dzień ten ustanowiony został przez Radę UE w 2008 roku.

Światowy Dzień Pszczół

Te pracowite, latające owady cenione są od wieków – już starożytni Egipcjanie, czy Babilończycy zauważali, że są one niezwykle ważne dla całego środowiska i ludzi. Niestety XXI wiek przyniósł wiele problemów dla pszczół, a także ich depopulację. Ludzie powinni sobie zdać sprawę z tego, że jak powiedział Albert Einstein: „Jeśli wyginą pszczoły, wówczas rodzajowi ludzkiemu zostaną już tylko cztery lata”.

Światowy Dzień Pszczół został ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych w ślad za inicjatywą Słowenii. U podstaw święta jest podkreślanie znaczenia tych owadów w odniesieniu do pozyskiwania, produkcji żywności. W tym dniu organizowane są różnego rodzaju wydarzenia i akcje, które informują o roli pszczół.

To także okazja do tego, by zastanowić się jak można pomóc tym owadom i jakie działania podjąć, by poprawić ich sytuację i docenić ich pracę. Dobrą praktyką jest np. tworzenie uli – w ogródkach działkowych, na dachach budynków, w przydomowych ogródkach.

Światowy Dzień Metrologii

Metrologia to nauka o pomiarach, sposobach ich wykonywania i interpretowania wyników. Dziś obchodzimy jej święto, a właściwie Światowy Dzień Metrologii, który celebrowany jest na całym globie pn. „World Metrology Day”

Jak informuje Główny Urząd Miar: „Światowy Dzień Metrologii jest corocznym świętem od czasu podpisania 20 maja 1875 r. przez przedstawicieli 17 krajów Konwencji Metrycznej. Konwencja ustanowiła ramy globalnej współpracy w dziedzinie nauk o pomiarach oraz w jej zastosowaniach przemysłowych, handlowych i społecznych. Pierwotny cel Konwencji Metrycznej – ogólnoświatowa jednolitość pomiarów – pozostaje równie ważny jak w roku 1875”.