Dzielnicowi z Brzegu i Skarbimierza rozmawiali z seniorami jak uniknąć oszustów

0
fot. KPP w Brzegu

Dzielnicowy, to policjant pierwszego kontaktu. Funkcjonariusze tego wydziału zajmują się głównie sprawami rodzinnymi, sąsiedzkimi sporami, a także profilaktyką wśród dzieci, młodzieży i osób starszych. W ramach edukacji i podnoszenia świadomości seniorów, dzielnicowi z Brzegu i Skarbimierza rozmawiali z osobami, które są narażone na różne metody oszustów.


– Metody, którymi posługują się oszuści cały czas są modyfikowane. Wszystko opiera się o manipulację i wywieranie presji czasu. Oszuści podają się za członków rodziny lub policjantów i przedstawiają seniorom zmyśloną historię, z której wynika, że bliska osoba natychmiast potrzebuje pomocy finansowej. Często manipulują i powołują się na nieprawdziwy wypadek samochodowy, w którym ktoś został ciężko ranny i bliska osoba po przekazaniu pieniędzy może uniknąć aresztu. Inna z metod mówi o ataku hakerów na konto bankowe i zagrożonych oszczędnościach. Według oszusta podszywającego się za kogoś innego, pieniądze natychmiast trzeba przelać na podane przez niego konto lub przekazać w ręce rzekomego policjanta – tłumaczy mł. asp. Patrycja Kaszuba, oficer prasowy KPP w Brzegu.

Warto dodać, że w ostatnim czasie funkcjonariusze odnotowali nowy sposób oszustów. Podszywają się oni za policjantów i informują swoje ofiary, że prowadzą postępowanie przeciwko listonoszowi, który rzekomo dostarcza seniorom emerytury posługując się fałszywymi pieniędzmi. W tym przypadku oszuści podający się za policjantów proszą o przekazanie pieniędzy, by zabezpieczyć je na poczet prowadzonej sprawy.

– Brzescy dzielnicowi dbają o podnoszenie świadomości seniorów. Docierają do nich i przekazują materiały, z których można się dowiedzieć jak nie stać się ofiarą oszustów i dbać o swoje oszczędności. Do seniorów trafiają również odblaski, aby podczas wieczornych spacerów byli widoczni na drodze. Każdy powinien pamiętać o swoich dziadkach, rodzicach i samotnych seniorach. Dbajmy o ich świadomość i powiedzmy co mają robić, kiedy obca im osoba zażąda od nich pieniędzy – apeluje Patrycja Kaszuba z brzeskiej komendy.

  • Przede wszystkim należy zachować ostrożność i ograniczyć zaufanie. Jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze lub policjanta, który mówi, że nasze pieniądze są zagrożone, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań. Podzielmy się zaraz tą informacją z bliskimi, nie działajmy sami. Pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów.
  • Aby potwierdzić dane osoby dzwoniącej, najpierw należy rozłączyć połączenie, a dopiero później wybrać numer alarmowy 112.
  • Nigdy nie informujmy nikogo o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub przechowujemy na kontach bankowych.
  • W szczególności pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie działaniach telefonicznie! NIGDY nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie lub przelanie na inne konta bankowe.
  • W momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas oszukać, podając się przez telefon za policjanta – zakończmy rozmowę telefoniczną! Nie wdawajmy się w rozmowę z oszustem. Jeżeli nie wiemy jak zareagować powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś z bliskich.