Tarnogranie 2019 – IV edycja festiwalu muzyki alternatywnej. 11 zgłoszonych zespołów. Świnka Halinka gwiazdą wieczoru

0

Już za niespełna miesiąc wystartuje IV edycja Tarnogrania – festiwalu muzyki alternatywnej, który na stałe zagościł w kalendarzu imprez powiatu brzeskiego. Festiwal odbywa się we wsi Tarnowiec, liczącej ponad 300 mieszkańców, i z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Oprócz zespołów konkursowych na scenie pojawi się gwiazda wieczoru – Świnka Halinka. W poprzednich edycjach zagrały zespoły Hurt i Maleo Regge Rockers. Festiwal odbędzie się 10 sierpnia.


Wybraliśmy alternatywę, ponieważ wiele osób w naszej miejscowości słucha tego typu muzyki. W najbliższej okolicy nie ma festiwalu, który promowałby muzykę alternatywną. W wielu mniejszych miejscowościach króluje disco-polo, a my chcielibyśmy być nietuzinkowi. Ponadto, jest to okazja dla młodych zespołów do pokazania się szerszej publiczności poza mediami internetowymi. Takie zespoły potrzebują szerszego kontaktu z publicznością i po to między innymi powstało Tarnogranie – wyjaśnia Wioletta Frankiewicz, jeden z organizatorów.

Wśród zgłoszonych zespołów znalazły się te, które nie mają na swoim koncie nagranej płyty. W tym roku do Tarnowca przyjadą: Supermarket – Opole, Bez Schematów – Opole, Grey Fruit – Wrocław, Climat – Brzeg, T4PE – Wrocław, Motorboats – Wrocław, Honker Band – Kędzierzyn-Koźle/Zdzieszowice, Vibes n Power – Kluczbork, Dotyk – Brzeg, Djavena – Częstochowa, Black Drums Icon – Brzeg. Gwiazda wieczoru, Świnka Halinka, to zespół grający muzykę z „wybuchową mieszanką rocka, reggae, punka, ska, rock and rolla i folku”, często nagradzany i mający na swoim koncie wielokrotny udział w różnych festiwalach. Występy będą oceniane przez jury w składzie: Kinga Berkowicz (Bongostan), Lukasz Wieczorek (Jamal), Kuba Regulski (Hurt), Jarek Paluch (menager Bongostan, prezes zarzadu Stowarzyszenia Rozwoju Kultury i Profilaktyki Emaus).

Jako nauczyciel wiem, że młodzież jest zdolna i ma potencjał, by coś tworzyć. Niestety, ciężko jest im się przebić i pokazać na scenie. Mam kolegę, który mieszka w naszej miejscowości i grał w zespole Contra z Grodkowa. On również w swoich wspomnieniach mówił, że nie było im łatwo, a początki były bardzo trudne. Pomógł im dyrektor Domu Kultury w Grodkowie – dodaje Frankiewicz.

Wstęp na imprezę jest darmowy. W imieniu organizatorów zapraszamy do udziału oraz przekazujemy prośbę o zgłaszanie się sponsorów, w celu pomocy w organizacji tegorocznej edycji Tarnogrania.