Zakończył się remont dachu Zamku Piastów Śląskich. Następna może być elewacja

0
fot. MPŚl.

Po remoncie sal wystawowych na II piętrze oraz renowacji parkietów, Śląski Wawel doczekał się nowego dachu. Pokrycie ułożone na przełomie lat 50. i 60. zastąpiła rustykalna dachówka karpiówka. Dodatkowo poddasze wyposażono w nową instalację przeciwpożarową i odgromową. Tuż po końcowym odbiorze prac, dyrektor muzeum już myśli o remoncie elewacji wraz elementami kamieniarskimi.


– Bardzo cieszymy się z zakończenia remontu dachu, ponieważ był on w stanie katastrofalnym, przeciekał w wielu miejscach. Dziękuję wszystkim osobom oraz instytucjom zaangażowanym w realizację tej inwestycji, panu ministrowi kultury, przedstawicielom departamentu finansowego praz dziedzictwa kulturowego, a także opolskim służbom ochrony zabytków. Generalny remont dachu kosztował blisko 2,2 mln złotych, a łatwo nie było, aby pozyskać takie fundusze. Dzięki finansowaniu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego mogliśmy jednak to zrobić. Teraz zabieramy się do opracowania dokumentacji technicznej nowej inwestycji – zapowiada Dariusz Byczkowski, dyrektor Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu.

Kolejnym etapem remontu mają być prace związane z renowacją całej elewacji zamku, bramy wjazdowej, portali oraz elementów kamieniarskich. Dariusz Byczkowski ma świadomość, że to zadania będzie jeszcze droższe, ale jak przyznaje w rozmowie z nami – będzie aplikował o środki z tzw. funduszy norweskich oraz ministerialnych, bo Pomnik Historii zasługuje na każdy remont.

Przypomnijmy, że kilka miesięcy temu odrestaurowano 430m2 parkietu w Sali Pinottiego, Sali Myśliwskiej oraz w dwóch pomieszczeniach biurowych, a pod koniec 2017 roku wyremontowano sale wystawowe na II piętrze muzeum.