Łyk sztuki do kawy na Dzień Św. Jerzego

0
rubens
Reklama

Peter Paul Rubens namalował 2000 obrazów. Wśród nich znajduje się obraz „Św. Jerzy walczący ze smokiem”. Artysta skupił w nim – w charakterystyczny dla siebie sposób – cechy epoki baroku: wybujałość, dynamikę, żywiołowość, niepokój i zmysłowość. W dzisiejszym „Łyku sztuki do kawy” opowiemy Wam niezwykłą historię tej postaci związanej ze Światowym Dniem Książki!

Obraz Rubensa „Św. Jerzy walczący ze smokiem” powstał w 1606 roku. Legenda mówi, że potworny smok zamieszkał przy źródle wody u wrót małego katalońskiego miasteczka Montblanc i terroryzował mieszkańców. Smok pożarł wszystkie zwierzęta jakie były w miasteczku. W obawie przed potworem postanowiono poświęcać także mieszkańców.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

Codziennie ciągnięto los i wybierano jedną osobę. Pewnego dnia wylosowano córkę króla – Sabrę. Gdy już nie było nadziei, w ostatniej chwili przybył na koniu rycerz, zabił smoka i uratował księżniczkę. Tym rycerzem był Św. Jerzy. W miejscu gdzie rozlała się smocza krew wyrósł krzew pięknych róż, rycerz zerwał różę i podarował ją księżniczce.

Na pamiątkę tej opowieści w Dniu Św. Jerzego, czyli 23 kwietnia katalońscy mężczyźni wręczają swoim ukochanym róże. Tradycja ma już pięćset lat, a od XX wieku katalońskie kobiety w podziękowaniu za różę wręczają mężczyznom książki.

Łyk sztuki do kawy na Dzień Św. Jerzego

M.in. z tego powodu Dzień Św. Jerzego to także data ważna dla literatury na świecie – to właśnie w Katalonii, blisko 100 lat temu, powstała idea obchodzenia w tym dniu Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich.

23 kwietnia to data szczególna w literaturze także z innych ważnych powodów, tego dnia (w 1616 roku) zmarli Miguel de Cervantes (22 kwietnia), William Shakespeare i Inca Garcilaso de la Vega, a wielu znakomitych pisarzy 23 kwietnia się urodziło, wśród nich Maurice Druon, Manuel Mejía Vallejoi i Halldór Kiljan Laxness.

Można powiedzieć, że korzenie Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich sięgają czasów Św. Jerzego, patrona Katalończyków, który był obiektem twórczych wyzwań wielu malarzy w każdej epoce. Do tych najbardziej znanych należy przedstawiony w „Łyku sztuki do kawy” obraz Petera Paula Rubensa – „Św. Jerzy walczący ze smokiem”, który znajduje się w Muzeum Prado w Madrycie.

Reklama