Muzeum Piastów Śląskich będzie transmitować koncert z cyklu „Wieczorów Lisztowskich”

0
fot. MPŚl.

Jak powszechnie wiadomo, obostrzenia sanitarne mocno ograniczyły działalność obiektów kultury. Zamek Piastów Śląskich w Brzegu jest nieczynny, ale już w najbliższą sobotę (21.11) przeprowadzi transmisję koncertu fortepianowego z cyklu „Wieczorów Listowskich”.


– „Początek transmisji na profilu facebook Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu o godz. 18.00.
Tym razem w programie pt. Polonezy polskie cz. II, zagra dla Państwa Maciej Pabich – fortepian, a słowo o muzyce wygłosi Pan Profesor Juliusz Adamowski” – czytamy w komunikacie MPŚl.

Koncert będzie antologią poloneza pisanego na fortepian od XVIII po początek XX wieku. Utwory znanych polskich kompozytorów oraz tych, którzy zostali zapomniani, a w swoich czasach święcili wielkie triumfy w Europie. Listopadowy cykl „Wieczorów Lisztowskich” jest drugą odsłoną koncertu pt. „Polonezy polskie” zrealizowanego w grudniu 2019 r.

Pan Maciej Pabich urodził się w Ostrowie Wielkopolskim, gdzie rozpoczął swoją edukację muzyczną. Studia pianistyczne ukończył z wyróżnieniem pod kierunkiem prof. Andrzeja Tatarskiego w Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu. Obecnie jest profesorem Klasy Fortepianu w macierzystej Uczelni. Prowadzi ożywioną działalność artystyczną w kraju i za granicą. Koncertował jako solista recitali, koncertów kameralnych i koncertów symfonicznych w wielu miastach w Polsce, we Francji, Niemczech, na Węgrzech oraz w Rosji. Z upodobaniem występuje również jako kameralista.

Jest laureatem II nagrody oraz wielu nagród pozaregulaminowych dla najlepszego Polaka na I Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. F. Liszta we Wrocławiu w 1999 r. W 1997 r. został laureatem Estrady Młodych Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku oraz IV Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. F. Liszta we Wrocławiu. Władze samorządowe Poznania w ramach Nagrody Artystycznej Miasta Poznania za 1999 r. przyznały M. Pabichowi Stypendium dla Młodych Twórców. Jury powołane przez Oficynę Wydawniczą „Głosu Wielkopolskiego” przyznało M. Pabichowi „Medal Młodej Sztuki” – prestiżową nagrodę środowiska poznańskiego.

W marcu 2013 roku otrzymał tytuł doktora habilitowanego sztuki muzycznej. Zajmuje się też pedagogiką; jego uczniowie i studenci zdobywają laury na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach. Prowadzi liczne seminaria metodyczne i warsztaty dla nauczycieli i uczniów szkół muzycznych na terenie całego kraju. Jest także zapraszany jako wykładowca mistrzowskich kursów pianistycznych. Często uczestniczy także w pracach jury ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów.