Wielkimi krokami zbliża się „Recital na Zamku Bel Canto II”

1
Dominika Zamara
Reklama
Reklama
Reklama

Już za niespełna dwa tygodnie (11. czerwca), na Zamku Piastów Śląskich w Brzegu odbędzie się muzyczna uczta z udziałem wybitnie utalentowanej artystki, divy operowej koncertującej na międzynarodowych scenach. Dominika Zamara, bo oczywiście o niej mowa, wystąpi w towarzystwie znamienitego włoskiego tenora Francesco Simone Licontiego oraz pianisty David Boldriniego.


To będzie już druga edycja recitalu Bel Canto za Zamku Piastów Śląskich w Brzegu. Gwiazdą koncertu będzie obdarzona wyjątkowo mocnym sopranem, piękna i subtelna Dominika Zamara.

  • „W tym roku Dominice towarzyszyć będą jak zawsze znamienici artyści. Włoski tenor Francesco Simone Liconti oraz  Pianista David Boldrini. Podczas Recitalu usłyszymy  utwory tak znanych kompozytorów jak Chopin, Mozart, Verdi, Bellini, Cilea, Donizetti, Lehar. Przeniesiemy się w świat muzyki klasycznej. To będzie prawdziwa uczta dla duszy i zmysłów” – mówi Ewa Wróbel, inicjatorka i prowadząca muzyczne wydarzenie.

Organizatorami recitalu są: Klub Książki Herbacianej w Brzegu – Ewa Wróbel, Kanclerz Wyższej Szkoły Humanistyczno – Ekonomicznej w Brzegu Stanisław Widocki, Dyrektor Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu Dariusz Byczkowski.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej
Reklama

Bezpłatne bilety na koncert można odbierać  od 01.06.2022 roku w siedzibach organizatorów oraz w Starostwie Powiatowym w Brzegu. Dodajmy, że patronat honorowy nad wydarzeniem kulturalnym objął Starosta Powiatu Brzeskiego Jacek Monkiewicz. Tygodnik Panorama oraz portal Brzeg24.pl objęły recital patronatem medialnym.

Dominika Zamara Soprano – Biografia

Dominika Zamara urodziła się 11 sierpnia 1981 roku we Wrocławiu. W 2007 roku ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, na wydziale wokalnym w klasie prof. Barbary Ewy Werner. Otrzymała stypendium na roczną naukę w konserwatorium muzycznym w Weronie i kształciła tam swój głos u wielu wybitnych mistrzów sztuki i techniki bel canto, takich jak: Bruno Pola, Enrico De Mori, Alida Ferrarini, Mario Melani, Mirella Freni, Alessandra Althoff-Pugliese, Daniele Anselmi.

Obecnie współpracuje z licznymi agencjami artystycznymi w całej Europie i Stanach Zjednoczonych. Jej kariera rozpoczęła się w 2008 roku. Odbyła tourneè po Francjii z wybitnym francuskim organistą Fabrice Pitrois. Zaśpiewała także w Teatrze Narodowym w Czarnogórze (Montenegro) w obecności prezydenta tego kraju. W 2009 roku zadebiutowała we Włoszech. Zaśpiewała w Padwie partię Mimi w operze Pucciniego “Cyganeria” oraz partię Giorgietty w operze “Płaszcz” (“Il tabarro”), pierwszej części tzw. “Tryptyku”. Wzięła udział w licznych koncertach z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej pod batutą włoskiego dyrygenta, Maestro Enrico De Mori.

W 2010 roku koncertowała w Wiedniu, śpiewając recitale z pianistą Cezarym Kwapiszem. Repertuar stanowiły włoskie arie operowe oraz pieśni polskich kompozytorów romantycznych. Wykonywała również dzieła sakralne “Gloria” i “Laudate pueri” Antonio Vivaldiego, koncertując w wielu miastach Włoch z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej pod dyrekcją Maestro Paolo Fumei. W 2011 roku zaśpiewała główną partię w światowej premierze opery “Tramonto” Gaetano Coronaro, pod dyrekcją Maestro Stefano Carliniego, w Teatro Olimpico w mieście Vicenza we Włoszech. Śpiewała też liczne koncerty, recitale i partie operowe w wielu krajach Europy: w Hiszpanii, we Włoszech, w Polsce, Szwajcarii, Austrii i Francji.

W 2012 roku zadebiutowała w Stanach Zjednoczonych, w Warner Grand Theater w Los Angeles, występując wspólnie z kompozytorką Marią Newman i orkiestrą kameralną z Holywood. Koncertowała także w Malibu, Nowym Jorku oraz w Eureka Springs w stanie Arkansas z międzynarodową orkiestrą symfoniczną pod batutą dyrygenta Thomasa Chun-yu Chena – podczas tamtejszego festiwalu muzyki klasycznej.  W 2013 roku koncertowała w Rzymie w Teatro Orione – koncert był transmitowany przez telewizję – oraz w Bazylice Padre Pio w Pietrelcina. Wykonywała utwory muzyki sakralnej wraz z Maestro Vince Tempera.

W Wiedniu, podczas wielkiej gali rozdania Złotych Sów, nagród przyznawanych przez Klub Inteligencji Polskiej, zwanych Polonijnymi Oskarami, została uhonorowana Złotą Sowę w kategorii muzyki klasycznej za wybitne osiągnięcia artystyczne. Zaśpiewała we Włoszech partię Rozyny w operze Gioacchino Rossiniego “Cyrulik sewilski”. Odbyła tourneè po Stanach Zjednoczonych wspólnie z gitarzystą klasycznym, prof. Stanleyem Alexandrowiczem. Wykonywała arie operowe w aranżacji na gitarę klasyczną oraz muzykę współczesną. Trasa koncertowa objęła m.in. takie miasta, jak: Nowy Jork, Boston, Waszyngton, Filadelfia, Princeton, Baltimore.

We wrześniu 2013 roku zadebiutowała w jednej z najbardziej prestiżowych sal koncertowych w Nowym Jorku, w Avery Fischer Hall przy Metropolitan Opera, z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej liczącej 120 instrumentów. Otrzymała w Morcone międzynarodową nagrodę Ojca Pio za osiągnięcia artystyczne. W 2014 roku zaśpiewała główną partię we współczesnej operze Vincenzo Faggiano pt. “La Serva di Padova” w Teatro Verdi w Padwie. Nagrała dla włoskiej telewizji Cremona1 płytę DVD z “Laudate Pueri” Vivaldiego oraz “Exultate, jubilate” Mozarta z orkiestrą La Certosa pod dyrekcja Maestro Paolo Fumei.

Zaspiewała dla Prezydenta RP Andrzeja Dudy w Polskiej Ambasadzie w Rzymie. W 2016 roku zadebiutowała w Korei Południowej koncertem z Prime Philharmonic Orchestra w Seulu oraz w mieście Busan z orkiestrą symfoniczną pod dyrekcją Maestro Daniel Park. We Włoszech zainaugurowała recitalem międzynarodowym na Festival Biennale Arte Dolomiti. W 2017 roku zaśpiewała w Teatrze San Carlino w Bresci dla włoskiej telewizji. Zadebiutowała podczas Festiwalu Mozartowskiego „Nacht und Tag” w Turynie. Otrzymała międzynarodową nagrodę „Drzewo Życia” za wybitne osiągniecia artystyczne we Włoszech w regionie w Puglia oraz została odznaczona tytułem Honorowego Vice Prezesa Międzynarodowej Fundacji Acceptus Mundi Onlus. W Rumunii nagrała płytę DVD z rumuńską orkiestrą symfoniczną z Filharmonii w Ploiesti pod dyrekcją Maestro Samer Hatoum. Zainaugurowała Festiwal „Chopin Forever” recitalem w San Gemini.

Ponownie zaśpiewała podczas Festiwalu „Noc Cracovia Sacra” oraz podczas Festiwalu Muzyki Sakralnej we Francji w mieście Sigean oraz w Olsztynie podczas Koncertu Jakubowego w towarzystwie wirtuozów Jarosława Ciecierskiego oraz Silvano Rodi z transmisją w TVP Olsztyn. W Turynie kreowała role Bastienne w operze Bastien und Bastienne Mozarta pod batuta Maestro Robert W Butts. W Venezii wykonała premierę opery współczesnej napisana przez Maestro Marco Giommoni Il Predicatore. Natomiast w Chicago zadebiutowała solowa partia sopranowa w Oratorium Stworzenie Swiata J.Haydna pod dyrekcja Maestro Glenn Block. Zadebiutowała na Malcie na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Organowej I Sakralnej. Zaśpiewała w Wiedniu recital w Theater Museum w Eroica Saal. W Toruniu natomiast wykonała pieśni F. Chopina z Warszawską Orkiestrą Sonata im .Bogumiła Lepeckiego pod dyrekcja Maestro Bogdana Oledzkiego.

Zadebiutowała w Nation Opera Center w Nowym Jorku oraz w prestiżowej sali koncertowej SAla dei Giganti w Padovie ze współczesną operą La Serva di Padova napisaną przez V. Faggiano Robert.

Otrzymała od Rządu Polskiego nagrodę Polka Roku 2017 w kategorii Kultura i Sztuka. Została nominowana Ambasadorką Kultury Polskiej i Włoskiej przez  prezes Elzbietę Renzetti i poseł Grażynę Ciemniak z Towarzystwa Polsko-Włoskiego w Bydgoszczy.

W 2019 zaśpiewała Il Tramonto Respighi w Audytorium Pollini w Padwie. W Mediolanie w Bazylice Św. Marka zaśpiewała solową partię w Requiem Mozarta z orkiestrą pod dyrekcją Maestro Aldo Bernardi. Zadebiutowała w Buenos Aires z recitalem dla Fundacji Beethovenowskiej. We Florencji wykonała Stabat Mater Pergolesiego pod dyrekcją Maestro Alan Freiles. W Teatrze Sena w Feltre kreowała rolę Sesto w światowej premierze opery Livia A. Caldary pod dyrekcją Maestro Fabrizio da Ros.

W Świdnicy w Kościele Pokoju zaśpiewała światową premierę Missa Brevis skomponowaną przez Pawła Pudło. W Turynie zaśpiewała podczas historycznego Festivalu Organalia. W Treviso interpretowała partię Donny Elviry w operze Don Giovanni Mozarta pod dyrekcją Maestro Fabrizio da Ros i w reżyserii Golata Ludka. W Teatro Marcello w Rzymie zaśpiewała rolę Serpiny w operze La Serva Padrona Pergolesiego. W mieście Pavia zaśpiewała główna partie Violetty w operze La Traviata Verdiego pod dyrekcją Maestro Gianmarco Moncalieri. W Warszawie zaśpiewała w Teatrze Palladium pieśni J. I. Paderewskiego z orkiestrą pod dyrekcją Maestry Anny Duczmal-Mroz. Koncert był pod patronatem Prezydenta Andrzeja Dudy. Zaśpiewała w Studiu Lutosławskiego Polskiego Radia w Warszawie przy akompaniamencie Agaty Steczkowskiej.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama