Za nami „Georgianum” – święto brzeskich uczniów i imieniny patrona ZSB w Brzegu

0
Reklama
Materiał wyborczy KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA
Materiał wyborczy KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA

W deszczowej aurze, ale za to w znakomitych humorach odbyło się największe święto Zespołu Szkół Budowlanych im. Księcia Jerzego II Piasta w Brzegu. Na Zamku Piastów Śląskich uczniowie szkół podstawowych, rodzice i nauczyciele oraz licznie zaproszeni goście, spotkali się w poniedziałek (30.05) po raz 31. na Georgianum.

Jak na imieniny przystało, dopisali także goście, a wśród nich: Wicewojewoda Województwa Opolskiego Tomasz Witkowski, w imieniu Marszałka Województwa Opolskiego Monika Jurek (wieloletnia dyrektor ZSB, a dziś Dyrektor Departamentu Edukacji i Rynku Pracy w Opolu), Starosta Powiatu Brzeskiego Jacek Monkiewicz, a także burmistrz Brzegu Jerzy Wrębiak.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej
Materiał wyborczy KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA

Po dwóch latach przerwy uczniowie wyruszyli w barwnym pochodzie ze szkoły na zamkowy dziedziniec. To jedna z tych okazji, gdzie uczniowie ubierają się w przepiękne stroje epokowe, stając się księżniczkami i książętami. 

Pochód prowadzili młodzi żaczkowie ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Brzegu, by pokłonić się Jego Wysokości księciu Jerzemu. W tym roku zaszczyt wystąpienia w roli księcia Jerzego II Piasta przypadł w udziale Jakubowi Krawczykowi, a rolę jego małżonki Barbary wcieliła się Roksana Golonka.

Tradycyjnie, uroczystości rozpoczęły się od poloneza.

– „Cóż nawet w strugach deszczu wszyscy prezentowali się znakomicie. To niesamowite, że można tak pięknie tańczyć, choć pogoda wcale nie chciała nam pomóc. Dźwięki tego polskiego tańca narodowego zrobiły swoje, nadając jeszcze większego uroczystego charakteru wydarzeniu” – mówiła Renata Jabłońska – Denes, dyrektor ZSB w Brzegu.

Po oficjalnej ceremonii uczniowie szkół podstawowych rozpoczęli zaciętą rywalizację, m.in. skakaniu na skakance, czy konkursie na renesansowy strój. Po raz pierwszy w historii Georgianum odbyła się sztafeta upamiętniająca nauczyciela wychowania fizycznego ZSB – Szymona Drekslera. Ten niezwykły nauczyciel, propagował zdrowy styl życia, a bieganie było jego pasją. Potrafił zarażać innych – nie tylko uczniów i nauczycieli naszej szkoły, ale także brzeskie środowisko. Organizatorzy zapewnili, że chcą, by ta konkurencja odbywała się co roku, ku pamięci przyjaciela.

Święto patrona ZSB w Brzegu było także okazja do zaprezentowania oferty szkoły, która w tym roku cieszy się niemałym powodzeniem. Niesłabnące zainteresowanie technikum pojazdów samochodowych, to od wielu lat kierunek cieszący się ogromną popularnością wśród uczniów. Jak przystało na szkołę budowalną – technik budownictwa, to w dzisiejszych czasach świetny wybór na bardzo dobrze płatną pracę i ma wiele możliwości zatrudnienia. Technikum renowacji elementów architektury dla osób z „duszą artystyczną”, ale nie tylko, to także ciekawy i na pewno nienudny zawód, który nie schodzi z oferty kierunków artystycznych. Na koniec – technik spedytor z innowacją wojskową. To najnowszy kierunek wśród propozycji w ofercie technikum. Jego prezentację wsparli żołnierze Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu, a wraz z nimi Sekcja Rekonstrukcji Historycznej imienia generała Józefa Chłopickiego. Kolejne prezentacje zawodów szkoły branżowej wypadły równie ciekawie, a wśród nich sprzedawca, fryzjer, magazynier logistyk.

Podczas święta szkoły obecni byli także przedstawiciele Zespołu Szkół Medycznych oraz 1. Brzeskiego Pułku Saperów.

31. Georgianum święto patrona Zespołu Szkół Budowlanych w Brzegu księcia Jerzego II Piasta dobiegło końca. Najlepszą szkołą w tegorocznych zmaganiach okazała się Publiczna Szkoła Podstawowa nr 8 w Brzegu. Nagrodę ufundowaną przez Marszałka Województwa Opolskiego Andrzeja Bułę wręczyła w jego imieniu Dyrektor Departamentu Edukacji i Rynku Pracy Monika Jurek – radna Powiatu Brzeskiego. II miejsce zajęła Publiczna Szkoła Podstawowa nr 3 w Brzegu, a nagrodę wręczył Starosta Powiatu Brzeskiego Jacek Monkiewicz, na III miejscu znalazła się Publiczna Szkoła nr 6 w Brzegu, nagrodę w imieniu Burmistrza Brzegu Jerzego Wrębiaka wręczyła Kierownik Biura Oświaty UM w Brzegu, Elżbieta Ochmańska-Jurkowska. Wszyscy zostali nagrodzeni nawet 4 i 5 miejsce w ogólnej klasyfikacji zostały nagrodzone wartościowymi nagrodami, których fundatorem był OHP. – podsumowują organizatorzy.

W Memoriale im. Szymona Drekslera najlepsza okazała się Publiczna Szkoła Podstawowa nr 3, która zdobyła I miejsce w kategorii chłopców, II miejsce zdobyła Publiczna Szkoła Podstawowa nr 5 w  Brzegu, III miejsce przypadło Publicznej Szkole Podstawowej nr 8 w Brzegu. IV miejsce zajęły dziewczęta z Szkoły Podstawowej nr 3. Nagrody ufundowały związki zawodowe ZNP i NSZZ Solidarność.

Takiego święta nawet deszcz nie był w stanie zepsuć, to najdłuższa tradycja w historii brzeskich szkół, którą zamierzamy kontynuować. Niezwykle pięknie dziękujemy za ogromne wsparcie naszych przyjaciół, pracodawców, rodziców. Dzięki Państwu mogliśmy zorganizować to piękne i jedyne święto w takim stylu. – dodają organizatorzy.

Prowadzenie całości uroczystości, pod czujnym okiem Elżbiety Francuz, podjęli się: Amelia Pasierbska, Natalia Wożniak i Krystian Obiegły. Za przygotowanie poloneza odpowiedzialna była niezastąpiona Agata Scąber.

Dziękujemy wszystkim za liczne przybycie, jesteśmy zaszczyceni, że razem z Wami mogliśmy świętować naszą tradycję. Dziękujemy dyrektorowi Zamku Piastów Śląskich Dariuszowi Byczkowskiemu za gościnę. Ogromne podziękowania za objęcie Patronatem Honorowym – Wojewody Województwa Opolskiego, Marszałka Województwa Opolskiego, Starosty Powiatu Brzeskiego i Burmistrza Miasta Brzegu. Tak wielkie wydarzenie, które wyróżnia naszą szkołę i jest jedynym powrotem do świętowania imienin patrona szkoły Jerzego II Piasta – słynnego budowniczego, założyciela Piastowskiego Gimnazjum, świętowaliśmy również z wojewódzkimi i lokalnymi mediami. – podsumowali przedstawiciele ZSB w Brzegu.

– (…) Pragniemy z całego serca podziękować wszystkim darczyńcom, którzy swoim dobrym sercem i zaangażowaniem materialnym sprawili, że nasz projekt odniósł sukces. Wszystkim życzymy wielu sukcesów w życiu osobistym i zawodowym! – dodaje ZSB w Brzegu.

Przypomnijmy, że sponsorami strategicznymi „Georgianum” byli: Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna „INVEST-PARK”, Produkcja Handel Usługi Victoria Jaworski Kaczan Raciborski, „Jarząbek” Sp.j. Usługi Brukarskie, natomiast sponsorami: Bank Spółdzielczy w Brzegu, El-Sol Instalacje Robert Szlachcikowski w Lubszy, P.P.H.U. „Smak” s.c. w Brzegu Katarzyna Sawicka Paweł Sawicki, Akademia Fryzjerska Rafał Wiewióra, Salon Expert L’ Oreal, Radjax Radosław Podgórski, Jacek Szczurkowski Spółka Jawna, Inet-System – części komputerowe Grzegorz Chrzanowski, Pw Chembud Krystian Sikora (BCNB Brzeskie Centrum Narzędziowo -Budowlane), KOŹLENIA ARTUR. ZAKŁAD REMONTOWY. TYNKI ZEWNĘTRZNE I WEWNĘTRZNE, Przedsiębiorstwo ADREL Ryszard Adaszyński, CARTEC DIAGNOSTIC TRZASKA TOMASZ, Ośrodek Szkolenia Kierowców „Strażak” – Łukasz Rzepka, BIMS – Hurtownia Instalacyjna w Stanowicach, Piekarnia-Cukiernia B. J. Cuper, „Certa” Dawid Szymaniak,  Renowacje i remonty Petro -Gum Piotr Pokrzywa.

M.W.

Reklama
Materiał wyborczy KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA