Najazd Poetów na Zamek Piastów Śląskich w Brzegu

1

Już po raz XXVII Muzeum Piastów Śląskich przeżywać będzie prawdziwe oblężenie. Nikt jednak odbijać z brzeskich rąk naszego zamku na szczęście nie chce. Już w najbliższy piątek (25.11.2016) pewne pojedynki i turnieje zostaną jednak tam rozegrane. Do siedziby Piastów zjadą się bowiem poeci – uczestnicy Najazdu Poetów na Zamek Piastów Śląskich.


Tradycje literackie w Brzegu są niezwykle długie i znamienite. Nasze miasto przez wieki swojej historii i obecnie szczycić się może wieloma twórcami, którzy szanowani byli i są zarówno lokalnie – w Brzegu jak i w kraju i za granicą. Już niebawem zrealizowana zostanie kolejna impreza, która przez dwadzieścia sześć poprzednich edycji ugruntowała swoją pozycję wśród imprez literackich. Jest też popularna wśród miłośników słowa. Co ważne – daje młodym poetom, twórcom, kochającym poezję, szansę do zaprezentowania swojej twórczości.

XXVII edycja Najazdu Poetów na brzeski Zamek odbędzie się już w piątek 25.11.2016. Impreza zainaugurowana zostanie o godzinie 11:00 – Zamkowym Turniejem Poetyckim, w którym na słowa i rymy rywalizować będzie młodzież szkolna. W tej części spotkania odbędzie się także Wręczenie Nagród Marszałka Województwa Opolskiego.

Tego dnia – o godzinie 17:00 – odbędzie się także specjalnie przygotowywany koncert, pn. „Bliżej gwiazd i bliżej ludzi”, w trakcie którego zaprezentowane zostaną wiersze gości najazdu, piosenki Marii Ruszeckiej, Małgorzaty Pasznickiej i Mariusza Buczka. Koncert poprowadzi Janusz Ireneusz Wójcik. W ramach koncertu zaplanowano także wręczenie nagród „Mickiewicz-Puszkin”. Po południu otwarta zostanie także wystawa prac malarstwa dr Beaty Wiewiórki oraz dr Edwarda Szczapowa. Słowo o artystach wygłosi Agnieszka Kania.

Brzeski Najazd Poetów na Zamek Piastów Śląskich poprzedzony zostanie Międzynarodowym Forum Literackim, które odbędzie się w Opolu 24.11.2016. Program forum jest niezwykle bogaty. Inauguracja odbędzie się w Collegium Maius Uniwersytetu Opolskiego o godzinie 10:00. Tego dnia zaplanowano wykłady, prezentację twórczości literackiej zaproszonych gości, opolskich licealistów a także – w trakcie Maratonu Poetyckiego (start o 17:00) – literatów z Białorusi, Czech, Litwy, Niemiec, Rosji, Ukrainy, Węgier i Polski.

Organizatorami Międzynarodowego Forum Literackiego i Najazdu Poetów na Zamek Piastów Śląskich w Brzegu są: Opolski Oddział Wojewódzki Stowarzyszenia Współpracy Polska-Wschód, Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. E.Smołki w Opolu, Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu, Muzeum Śląska Opolskiego, Uniwersytet Opolski, Zespół Szkół Zawodowych nr 1 w Brzegu, Publiczne Liceum Ogólnokształcące nr 2 w Opolu, Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu oraz Hotel DeSilva Premium w Opolu. Impreza jako zadanie publiczne współfinansowana jest ze środków Województwa Opolskiego.

Imprezę honorowymi patronatami objęli: Wojewoda Opolski Adrian Czubak, Marszałek Województwa Opolskiego Andrzej Buła, Prezydent Miasta Opola Arkadiusz Wiśniewski, Prezes Zarządu Krajowego Stowarzyszenia Współpracy Polska-Wschód Józef Bryll, Rektor Uniwersytetu Opolskiego prof. dr hab. Marek Masnyk, Starosta Powiatu Brzeskiego Maciej Stefański oraz Burmistrz Brzegu Jerzy Wrębiak.