Spotkanie kresowian Świątniki 2020

0
Reklama

Tradycyjnie, o godz.13.00 w niedzielne południe 13. września br., na placu przy kościele Matki Bożej Bolesnej w Świątnikach pod górą Ślęża na Dolnym Śląsku, odbyły się uroczystości związane z kultem Matki Boskiej Niewirkowsko-Świątnickiej z Wołynia.

Każdego roku w drugi weekend września spotykają się tam kresowianie z całej Polski i wielu krajów Europy, bowiem odbywają się tam Międzynarodowe Spotkania Miłośników Ziemi Wołyńskiej i Kresów Wschodnich.
Od dawna czyniono przygotowania, gdyż w tym roku miały się odbyć jubileuszowe X spotkanie. Niestety skutecznie na przeszkodzie stanęła pandemia. Dlatego główne uroczystości przeniesiono na 2021 rok. Jednakże, by tradycji stała się zadość wrocławskie Towarzystwo Miłośników Kultury Kresowej, wspólnie z mieszkańcami wsi Świątniki i parafią św. Józefa w Nasławicach, zorganizowało skromniejsze obchody.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

Uroczystość rozpoczęła się od Mszy św. odpustowej, która celebrował brat Marek Miławicki z Klasztoru Dominikanów we Wrocławiu. W homilii nawiązał do kultu Matki Bożej i istoty ludzkiego cierpienia.
Licznie przybyli harcerze ze sztandarami reprezentując hufiec im. Synów Pułku w Łagiewnikach, zastęp Foka – Skauci Europy – środowisko wrocławskie, dolnośląską chorągiew harcerzy im. Orląt Lwowskich, Zespół Szkolno – Przedszkolny w Świątnikach oraz Towarzystwo Miłośników Kultury Kresowej we Wrocławiu.

Po mszy nastąpiło odsłonięcie pomnika – tablicy ku czci Harcerzy i Skautów Hufców Kresowych II Rzeczypospolitej, pod którą poszczególne delegacje złożyły wiązanki kwiatów, a harcerze zapalili znicze pamięci.
tekst i zdjęcia:
Eugeniusz Szewczuk

Reklama