77 rocznica wysiedleń z Kresów

0

W niedzielę 26 czerwca 2022 roku w kościele parafialnym pw. św. Bartłomieja Apostoła w Szydłowicach odbyła się uroczystość poświęcona 77 rocznicy przymusowych wysiedleń z Kresów. Mszę świętą celebrował O. Kalikst Piotr Salak OFM rodem z Szydłowic, proboszcz przyklasztornej parafii w Kadynach diecezja elbląska.

Podniosły charakter uroczystości uświetnił poczet sztandarowy wraz ze sztandarem Towarzystwa Miłośników Kultury Kresowej we Wrocławiu.

Przed Mszą św. delegacje członków Towarzystw z Wrocławia, Brzegu oraz kresowian złożyli wiązanki kwiatów pod tablicą upamiętniającą przymusowe wysiedlenia z Kresów. Pamiątkowe tablice zostały odsłonięte w 2015 roku w kościele św. Stanisława Kostki w Dobrzyniu oraz w Szydłowicach. Napis na nich głosi: „ w 70 rocznicę przymusowych wysiedleń, ku pamięci Tych, którzy z Bogiem w sercu i z tobołkiem w ręku opuścili ojcowiznę na Kresach Rzeczypospolitej, by tutaj zacząć nowe życie. A zmarłym, którzy tam w ojczystej ziemi pozostali, daj Panie wieczne odpoczywanie”.

W dalszej części uroczystości uczestnicy przeszli w procesji na parafialny cmentarz, gdzie kresowianie urodzeni w Prusach pod Lwowem dokonali odsłonięcia  obelisku z pamiątkową tablicą upamiętniającą spoczywających na Kresach. Motto tablicy poświęcone jest krzyżowi przywiezionemu z cmentarza w Prusach pod Lwowem przez parafian pracujących przy restauracji tamtejszego przedwojennego cmentarza. „Ten krzyż łączy pamięć i serca Tych, co pozostali na wieki w Prusach i tych co tutaj kontynuują wędrówkę”

Tekst i zdjęcia:

Eugeniusz Szewczuk