Klasa 8b PSP5 w Brzegu dla Niepodległej

0

Z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Muzeum Narodowe we Wrocławiu miało przyjemność zaprosić uczniów wraz z nauczycielami do zapoznania się z wyjątkowymi dziełami upamiętniającymi wydarzenia ważne dla naszego kraju oraz stanowiące część jego kultury i bezcennej spuścizny artystycznej.


Uczniowie klasy 8 b PSP5 z  wychowawczynią, chcąc uczestniczyć  w tym wydarzeniu, wzięli udział w projekcie „Panorama dla  Niepodległej” realizowanym na terenie Panoramy Racławickiej.

Pierwszym krokiem było zapoznanie się z przepięknymi zasobami  Muzeum Narodowego ,w historię których wprowadziła nas pani Barbara Przerwa.

Następnie przenieśliśmy się do budynku Panoramy Racławickiej, gdzie poznaliśmy historię powstania i znaczenie dzieła Jana Styki, głównego artysty, który stworzył imponujące malowidło upamiętniające setną rocznicę Powstania Kościuszkowskiego (1794).

„Panorama Racławicka jest obrazem, który przedstawia Bitwę pod Racławicami. Nie jest to jednak obraz taki, jak wszystkie inne….”- te zaczerpnięte ze strony internetowej słowa najtrafniej oddają nasze wrażenia po obejrzeniu dzieła.

Dziękujemy panu Arturowi Stecule, Prezesowi Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Brzegu  sp. z o. o za wsparcie finansowe, panu Romanowi Nowakowi , Dyrektorowi „Panoramy Racławickiej” za zaangażowanie w projekt i pani Annie Wasilewskiej za towarzyszenie nam w wyjeździe.

Uczniowie klasy 8b z wychowawczynią