Dni Bezpiecznego Internetu w PSP1 Grodków

0

W tym roku 11 lutego, już po raz szesnasty, w wielu państwach na całym świecie obchodzony będzie Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI). W Polsce od 2005 roku obchody DBI organizowane są przez Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą państwowy instytut badawczyNASKorazFundacja Dajemy Dzieciom Siłę– realizatorzy unijnego programu „Łącząc Europę” (ang. Connecting Europe Facility – CEF). Głównym partnerem wydarzenia jestFundacja Orange. Patronat honorowy dla wydarzenia udzielili:Ministerstwo Cyfryzacji iMinisterstwo Edukacji Narodowej. Partnerami DBI 2020 sąFacebook Polska i Google Polska.


Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 im. M. Kopernika w Grodkowie włączyła się do tej akcji i dlatego dni 27.01-31.01.2020 r. ogłoszone zostały Dniami Bezpiecznego Internetu. DBI 2020 odbywa się pod hasłem „Dzień Bezpiecznego Internetu: Działajmy razem!”. W szkole PSP nr 1 organizatorami tej imprezy są Rafał Pałka i Agnieszka Nawrocka-Pałka.

Uczniowie tej szkoły od początku roku szkolnego biorą udział w zajęciach (głównie na lekcjach informatyki) na temat bezpiecznych zachowań podczas korzystania z technologii elektronicznej m.in. Internetu, sms-ów, e-maili, witryn internetowych oraz forów dyskusyjnych.

Podczas obchodów Dni Bezpiecznego Internetu mogli wykazać się zdobytą wiedzą uczestnicząc w ogłoszonych konkursach tematycznych dla poszczególnych klas:

ü  konkurs wiedzy „Zaplątani w sieci” – dla uczniów klas VII i VIII,

ü  konkurs plastyczny „Bezpieczny Internet” (w formie plakatu) – dla uczniów klas V i VI,

ü  konkurs „Warto wiedzieć – niebezpieczeństwa czyhające w sieci” (praca w formie prezentacji multimedialnej) – dla uczniów klas VIII.

W tych dniach w całej szkole prezentowane były prace plastyczne uczniów klas V i VI dotyczące bezpiecznego Internetu, jak również cyberprzemocy oraz zagrożeń, z którymi można się spotkać korzystając z sieci Internetowej. Wykonana została też gazetka na parterze przy wejściu do szkoły przedstawiająca niebezpieczeństwa czyhające na dzieci korzystające z Internetu oraz sposoby ich unikania.

W piątek 31.01.2020r., nagrodzone w konkursie na najlepiej wykonaną prezentację multimedialną pt. „Warto wiedzieć – niebezpieczeństwa czyhające w sieci”, uczennice klasy ósmej Oliwia Glegoła, Natalia Grzybowska i Justyna Jeleń podzieliły się swoją wiedzą z młodszymi kolegami i koleżankami. W auli przeprowadziły krótką prelekcję n/t cyberprzemocy. Przedstawiony pokaz multimedialny przypomniał i utrwalił uczniom wcześniej zdobytą wiedzę. Wyjaśniono definicje oraz zaprezentowano formy cyberprzemocy, jak również opowiedziano o konsekwencjach karnych w Polsce.

Podsumowany został również konkurs plastyczny (dla klasy V i VI) na najlepiej wykonany plakat pt. „Bezpieczny Internet”. Komisja wytypowała wiele ciekawych prac (wyniki znajdują się na stronie szkoły: g1grodkow.szkolnastrona.pl).

W czwartek 30.01.2020r. dla uczniów klas VII i VIII odbył się konkurs wiedzy pt. „Zaplątani w sieci”. Wykazali się oni dużą znajomością tematu (wyniki również zamieszczone są na stronie szkoły: g1grodkow.szkolnastrona.pl).

Wszystkie podjęte działania podniosły świadomość młodzieży szkoły PSP nr 1 na temat Internetu, a w szczególności jego potencjału, który mogą wykorzystać zarówno w nauce, kontaktach z rówieśnikami, jak również jako formę twórczej rozrywki. Uświadomiły również to, że każdy internauta może przyczynić się do tego, aby Internet był miejscem bezpiecznym i pozytywnym, bo każdy ponosi odpowiedzialność za to, co robi w sieci i w jaki sposób z niej korzysta.

Ponadto szkoła PSP nr 1 została zgłoszona na stronie http://www.saferinternet.pl, jako „Organizator lokalnych obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu 2020”, biorąc tym samym udział w ogólnopolskiej inicjatywie DBI 2020.