Przedszkolaki z „Jedynki” wiedzą, jak ważne są drzewa

0
fot. PP nr 1

Prawda to oczywista, że rozwój dziecka w kontakcie z przyrodą przynosi wartości nie dające się wytworzyć w żaden inny sposób.”


W poniedziałek, 11 października 2021r., pod hasłem: „Sadzimy krzaki, sadzimy drzewa, żeby ptaki mogły śpiewać”, w Przedszkolu Publicznym nr 1 w Brzegu, obchodziliśmy „Międzynarodowy Dzień Drzewa” oraz przystąpiliśmy do akcji nasadzania drzew z udziałem dzieci, w ramach projektu pn. „Ochrona różnorodności biologicznej w Brzegu poprzez działania edukacyjno – informacyjne” współfinansowane z RPO województwa opolskiego na lata 2014 – 2020. Tego dnia, ubrane na zielono wszystkie przedszkolaki spotkały się z leśniczym z Nadleśnictwa Brzeg Panem Piotrem Kudrysem, który przedstawił dzieciom kim jest leśniczy i zaprezentował swój mundur, oraz opowiedział o znaczeniu drzew i krzewów z życiu człowieka, a także o lesie w jesiennej szacie i jego mieszkańcach . Podczas spotkania nasz gość zadawał przedszkolakom wiele pytań, z którymi dzieciaki świetnie sobie radziły, wykazując się dużą wiedzą na temat przyrody.

W ogrodzie przedszkolnym, ku wielkiej radości dzieci razem z Panią dyrektor Marzeną Augustyn i zaproszonym gościem posadziły cztery młode drzewka. Jak przystało na prawdziwych miłośników przyrody, dzieci w ramach działań edukacyjnych będą się nimi opiekować i je pielęgnować. Spotkanie upłynęło w miłej atmosferze, a wysłuchane ciekawostki i wiadomości poszerzyły wiedzę przyrodniczą dzieci. Później w towarzystwie naszego gościa grupy starsze Tygryski i Kubisie wzięły udział w grze terenowej- „Niespodzianka Królika”, gdzie miały do wykonania różne zadania: przeliczanie marchewek, układanie puzzli Kubusia Puchatka, jesienny aerobik, zaśpiewanie piosenki ekologicznej, a także układanie drzew z materiałów przyrodniczych. Grupy młodsze wykonały prace plastyczne „Jesienne drzewo”. Na zakończenie dzieci podziękowały Panu leśniczemu za przekazane informacje wręczając przygotowaną samodzielnie laurkę.

Obchody „Światowego Dnia Drzewa” oraz działania w ramach projektu pn. „Ochrona różnorodności biologicznej w Brzegu poprzez działania edukacyjno – informacyjne przyczynią się do wzrostu odpowiedzialności dzieci i szacunku dla środowiska naturalnego w dorosłym życiu.


Karolina Hałat
Nauczyciel PP1