Dni zdrowia w ZSB w Brzegu  

0
fot. Szkoła
Reklama
Materiał wyborczy KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA

„Bo tak naprawdę w życiu najważniejsze jest zdrowie. Wszystko inne jest kwestią ludzkich chęci i siły, a czasami po prostu szczęścia”. Każdy się zapewne z tym zgodzi. Jednak młodość to niestety taki czas, kiedy nie bardzo kojarzy się z troską o zdrowie. Dopiero wtedy, gdy zachorujemy uświadamiamy sobie, że nie zadbaliśmy o siebie odpowiednio. Dlatego bardzo ważne jest uświadamianie i ciągłe działania profilaktyczne, które od lat wpajamy naszym uczniom.


Tydzień Dni Zdrowia, to szereg spotkań, warsztatów, prelekcji i zdrowego jedzenia, które organizowaliśmy razem z Hufcem Pracy w Brzegu.  

22 maja, uczestnicy Hufca Pracy i uczniowie ZSB w Brzegu wzięli udział w prelekcji na temat szkodliwości palenia papierosów. Walczymy wciąż z tym nałogiem, czasami z lepszym, czasami z gorszym skutkiem, ale wciąż mówimy naszym uczniom, jak negatywne konsekwencje niesie nikotyna. Spotkanie st,asp. Magdaleną Bielecką z Powiatowej Komendy Policji w Brzegu było także okazją do omówienia palenia w miejscach publicznych.  

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej
Materiał wyborczy KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA

25 maja w Hufcu Pracy w Brzegu odbyły się warsztaty kulinarne. Można powiedzieć, że niezwykłe, bo przecież fast food kojarzy nam się z niezbyt zdrowym jedzeniem, a jednak  

Akademia Żywienia z Brzegu pokazała, że niekoniecznie. Wspólne gotowanie m.in. zdrowej pizzy czy czekoladowych naleśników z twarożkiem i truskawkami zapamiętamy do końca życia – mówiły uczestniczki Hufca Pracy.  Tak, więc można gotować zdrowo o czym przekonywały dietetyczki Akademii Żywienia.  Warsztaty zorganizowane zostały dzięki Młodzieżowemu Centrum Kariery w Brzegu. 

26 maja, młodzież technikum i szkoły branżowej uczestniczyła w lekcji na temat objawów, przyczyn i sposobów zapobiegania cukrzycy.  Lekcję poprowadziła Agnieszka Bucma, pielęgniarka działająca również w Polskim Stowarzyszeniu Diabetyków Koło nr. 2 w Brzegu.  

Ta choroba może rozwijać się niedostrzegalnie i długo nie powodować wyraźnych objawów, ale dobrą wiadomością jest to, że można jej zapobiec – mówiła Pani Agnieszka Bucna. Najlepszym sposobem jest prowadzenie zdrowego stylu życia, co oznacza dobrze zbilansowaną dietę i regularne ćwiczenia fizyczne-  dodała.  

Tydzień zdrowia zakończyliśmy 30 maja wykładami na temat tak powszechnie spożywanych energetyków. To jakaś plaga i moda, która niesie za sobą mnóstwo niebezpieczeństw – mówiła Katarzyna Gawlak z Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologiczna w Brzegu. Napoje energetyczne są niezdrowe i mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia, warto wiec coraz więcej i uświadamiać młodzież.  

Również narkotykom powiedzieliśmy NIE – stanowcze Nie!  Rozmowy o uzależnieniu i jego konsekwencjach prowadziła st. asp. Magdalena Bielecka z Komendy Powiatowej Policji w Brzegu.  

Sprawdziliśmy także wydolność płuc młodzieży – badanie Smokerlyzerem cieszyło się dość sporym zainteresowaniem. Niby każdy z nas wie, że palenie zabija, niby informacja ta pojawia się na każdej paczce papierosów, niby ustawodawca pracuje nad odgórnymi zasadami ograniczającymi palenie, niestety mimo to liczba palaczy nie maleje. Problem ten dotyczy także uczniów naszej szkoły. Wczesny kontakt z papierosami skutkować będzie wcześniej czy później problemami zdrowotnymi. 

Młodzież chętnie także zakładała Alkogogle i Narkogogle,  specjalne  okulary, które sprawiają, że świat wygląda podobnie, jak po zażyciu narkotyków lub wypiciu alkoholu. Okazało się, że założenie okularów skutkuje podwójnym widzeniem, spowolnieniem czasu reakcji, problemem z ustaleniem odległości, myleniem kierunków, pogorszeniem koordynacji ruchowej, zniekształceniem widzianego obrazu, zniekształceniem widzenia kolorów – relacjonowali uczniowie.  

W tym samy czasie Agnieszka Pietraszek, nauczyciel wychowania fizycznego w naszej szkole, prowadziła lekcje o zdrowym odżywianiu.  

Tydzień zakończyliśmy zajadając się przepysznymi przekąskami przygotowanymi przez Agnieszkę Pietarszek wraz z uczniami klasy 1 TSP.  

Były zdrowe deserki, koktajle, wszystko co zdrowe i jakie smaczne.  

Tydzień Zdrowia w naszej szkole odbył się dzięki wsparciu firmy „Victoria” Wojciech Gazda z Brzegu oraz rodziców klasy 1 TSP.

Kochanowski z Mickiewiczem mieli rację. Zdrowie… ile cię trzeba cenić, ten tylko się dowie, kto cię stracił. Dlatego dbajmy o nasze zdrowie! 

Monika Wojciechowska
Pedagog szkolny
Zespół Szkół Budowlanych im.Księcia Jerzego II Piasta w Brzegu

Reklama
Materiał wyborczy KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA