Książki blisko nas… blisko dzieci…

0

Działania promujące czytelnictwo, to zadania priorytetowe szkół w roku szkolnym 2015/2016. Wsparciem tych działań jest rządowy projekt „Książki naszych marzeń”, w ramach którego przy udziale finansowym organu prowadzącego, szkoły otrzymały dotacje na zakup książek chętnie czytanych i preferowanych przez uczniów.


Publiczna Szkoła Podstawowa nr 8 w Zespole Szkół nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Brzegu solidnie działa w tych wszystkich zakresach aktywizując bibliotekę szkolną, nauczycieli polonistów, nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej, wychowawców klas, rodziców oraz samorząd uczniowski. Nowe książki już stoją na regałach i czekają na naszych czytelników. Już cieszymy się na kolejną pomoc dla bibliotek, którą otrzymają w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Wielostronność działań propagujących codzienne czytanie jest bardzo bogata. W szkole tradycyjnie już organizowane są rozmaite akcje czytelnicze, m.in. „Czytamy razem”, „Maraton czytania”, wycieczki do miejskich bibliotek dla dzieci, podczas których uczniowie uczestniczą w ciekawych zajęciach czytelniczych, kiermasze książek.

Ostatnim, bardzo lubianym przez dzieci wydarzeniem, był dzień akcyjny pod hasłem „Dzień Bajek” przygotowany dla pierwszoklasistów PSP nr 8 w Brzegu. Akcję zorganizowała biblioteka szkolna prowadzona przez Annę Pączek oraz wychowawcy świetlicy szkolnej Iwona Wojciechowska, Ewa Szara oraz Weronika Tworowska. Każda klasa wysłuchała ulubionej bajki, baśni czytanej przez zaproszonych gości. Zawitały do nas mamy, babcie i inne życzliwe osoby. Sceneria, przygotowana w gabinetach przez wychowawców klas pierwszych, przeniosła dzieci w świat baśni i bajek. Zerkały na nas Kubuś Puchatek, Królewna Śnieżka, Jaś i Małgosia, a nawet zła czarownica. Pierwszoklasiści świetnie bawili się rozwiązując zagadki i łamigłówki czytelnicze. Atrakcją był słodki poczęstunek. Zabawy było co niemiara, a uśmiechów jeszcze więcej. Po korytarzach paradowały królewny, misie, spotkano nawet Kłapouchego i krasnoludki. Piękne bajkowe stroje to zasługa rodziców i za ich starania bardzo dziękujemy! Dziękujemy także uczennicom i uczniom klasy 6b PSP nr 8 w Brzegu za pomoc w przebiegu całodziennej akcji. To już tradycja naszej szkoły, że młodzież wspiera najmłodszych uczniów. To właśnie oni m.in. przenoszą ten „drogocenny ładunek z pokolenia na pokolenie.” Zwieńczeniem wydarzeń tego dnia była uroczystość „Pasowania na czytelnika”, podczas której nasi uczniowie zostali oficjalnie przyjęci do grona czytelników szkolnej biblioteki. Uroczystego pasowania uczniów dokonała Lucyna Bończak – dyrektor szkoły. Drobne upominki, w postaci symbolicznego ołówka oraz „Listu bibliotekarza do rodziców” uczniowie zabrali na pamiątkę do domu. Dzień akcyjny cieszył się dużym zainteresowaniem naszych uczniów. Przed nami jeszcze wiele fantastycznych podróży w świat książek, do którego zaprowadzi nas kolega, koleżanka, rodzic, nauczyciel…

Z czytelniczym pozdrowieniem Anna Pączek