„DZIEŃ DOBRY PAŃSTWU, TU LWOWSKA FALA!”

0

Tymi słowami dnia 26 listopada 2015 r. rozpoczęły się obchody Dnia Patrona Publicznego Gimnazjum nr 3 na scenie Brzeskiego Centrum Kultury.


W świetle reflektorów stała ubrana w czerwoną, kwiecistą sukienkę dziewczyna i bałakała do zebranych na sali osób. Wśród nich znaleźli się: Burmistrz Brzegu pan Jerzy Wrębiak, przewodnicząca Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich pani Alicja Zbyryt, dyrektorzy brzeskich szkół podstawowych i gimnazjów oraz nauczyciele i uczniowie Publicznego Gimnazjum nr 3, których oczywiście nie mogło zabraknąć.

Zgromadzeni goście mieli okazję skosztować lwowskiej kultury z początku XX-go wieku, nacieszyć oczy energiczną polką przygotowaną przez panią Małgorzatę Michalak, lecz także poczuć się przez chwilę jak dzielna młodzież, która pomimo wielkiego strachu stanęła do walki z wrogiem o obronę Lwowa w 1918r. Pani Agnieszka Suska wraz z panią Agatą Hojeńską zaserwowały nam ogromną pulę wzruszeń, przeplatanych śmiechem, śpiewem i tańcem. Osoby, które niegdyś mieszkały na kresach, mogły przypomnieć sobie młodzieńcze, beztroskie lata spędzone we Lwowie, a także trud repatriacji związany z przedostaniem się na tereny Polski po 1945r. Niejednemu z nas zakręciła się w oku zapomniana łezka, niejeden z nas głęboko przeżył całe przedstawienie.

Kunszt aktorski uczniów zaskoczył większość zebranych – nikt nie przypuszczał, że w dzisiejszych czasach ktoś tak sprawnie może posługiwać się lwowskim bałakiem, w kilku zdaniach przekazać tyle emocji, tańcem opowiedzieć historię miłosną lub przenieść nas na pole bitwy, czy wydobyć z fortepianu obraz lwowskiej kawiarenki.

Innowatorskim pomysłem było zaproszenie na spektakl do Brzeskiego Centrum Kultury uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych. Dzięki temu bohaterskie imię Orląt Lwowskich zostało rozsławione wśród brzeskiej młodzieży.

Aktorom z Publicznego Gimnazjum nr 3 należą się serdeczne gratulacje i wyrazy uznania, a ich rodzicom – podziękowanie za to, że wychowali tak wspaniałą młodzież.

Agnieszka Stawicka- absolwentka PG3w Brzegu