Nie tylko zabawa dla Detektywów

0
Reklama

25 maja 2016 roku w Publicznym Gimnazjum nr 2 w Zespole Szkól nr 1 z Oddziałami Sportowymi odbyła się niecodzienna lekcja dla uczniów klas IIIB I IIIC. Na zajęciach pojawiły się panie Magdalena Panek, Anna Panek, Wioletta Kozołup, studentki Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Opolskiego.


Na samym początku pokazano prezentację multimedialną, poświęconą studiom na wyżej wymienionym wydziale. Dowiedzieliśmy się o formach zajęć oraz praktyk zawodowych, w ramach których studenci udzielają darmowych porad prawnych. Gimnazjaliści zostali również uświadomieni, że gdyby zdecydowali się na studia w Opolu, mogą liczyć na różnego rodzaju stypendia dla studentów za wysokie wyniki w nauce lub osiągnięcia sportowe. Poinformowano ich również, jakie zawody mogliby wykonywać po zakończeniu nauki na Uniwersytecie Opolskim.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

Największa atrakcją zajęć była walizka kryminalistyczna, która wzbudziła niemałe zainteresowanie wśród uczniów. W walizce znajdowały się karteczki z numerami, które służyły do oznaczania dowodów zbrodni, urządzenie służące do otwierania szczęk zmarłej osoby, trupia łyżka, służąca do łatwiejszego pobierania odcisków palców oraz inne przyrządy potrzebne na miejscu zbrodni. Na stole pojawiły się także stalówka magnetyczna, pędzle, w tym pędzel daktyloskopijny, oraz różnego rodzaju proszki, w tym proszek czarny. M.in. tego potrzebuje funkcjonariusz, by na miejscu zdarzenia odszukać ślady sprawcy, tj. odciski palców. Sporo emocji wzbudziło poproszenie ochotnika o ubranie specjalnego stroju do badania zwłok. Był on biały i zakrywał niemal każdy centymetr ciała. Gimnazjaliści mieli również okazję do odciśnięcia śladu swojej ręki na białej kartce papieru, przez co zostawili odciski palców. Następnie odciski zostały posypane specjalnym proszkiem, który później zmieciono pędzelkiem. Dzięki tym zabiegom wyraźnie było widać ślady dłoni ochotników razem z odciskami palców. Ostatnim punktem wykładu była prezentacja poświęcona prawom konsumentów. Dowiedzieliśmy się, jak nie dać się oszukać sprzedawcom oraz co to jest rękojmia. Na koniec rozwiązaliśmy kilka zagadek dotyczących praw konsumenckich.

Lekcja ta bardzo spodobała się wszystkim uczniom. Dzięki niej z pewnością poszerzyła się nasza wiedza na temat uniwersytetu w Opolu. A kto wie? Może niektórzy zainspirowani zajęciami pójdą właśnie tam na studia. Szalenie ciekawe było pobawienie się w detektywów i przyjrzenie zawartości walizki kryminalistycznej. Bardzo dziękujemy paniom z uniwersytetu, które zaciekawiły nas i nauczyły wielu przydatnych rzeczy.

Julia Litra

Warsztaty dziennikarskie, opiekun Dorota Wyrzykowska

Galeria:

Reklama