Jak czyścić kominek, czyli kilka sposobów na bezpieczne palenisko

0
Reklama

Choć rozpalony kominek kojarzy nam się ze spokojnym wieczorem, rodzinną atmosferą i relaksem, to jego instalacja wiąże się również z ogromną odpowiedzialnością. Jak dbać o nasze palenisko, by korzystanie z niego było dla nas bezpieczne?

Podstawowe zasady dbania o bezpieczeństwo i czystość kominka

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

Decydując się na instalację kominka, przede wszystkim musimy pamiętać o stosowaniu się do zaleceń jego producenta, który powinien jasno określić, w jaki sposób należy prawidłowo z niego korzystać. Oprócz tego nie wolno nam również zapominać o innych podstawowych regułach dbania o bezpieczeństwo i czystość naszego pieca. O jakich zasadach mowa?

Kontrola okresowa, czyli zadbaj o czystość przewodów wentylacyjnych

Będąc posiadaczami kominka, mamy prawny obowiązek poddawania go okresowej kontroli co najmniej dwa razy do roku. Tego rodzaju inspekcja polega na zaproszeniu do domu specjalisty, który dokładnie wyczyści przewody wentylacyjne naszego paleniska oraz stwierdzi, czy ich stan pozwala na bezpieczne użytkowanie pieca. 

Postaw na dobry opał

Niezwykle istotne w kwestii konserwacji naszego kominka jest również stosowanie odpowiedniego opału. Najczęściej producenci palenisk zalecają korzystanie z mocno wysuszonego drewna liściastego, które zawiera bardzo niewielkie ilości żywicy, co sprawia, że podczas spalania emituje mniej zanieczyszczeń i tym samym nie przyczynia się do procesu niszczenia naszego pieca.

Regularnie czyść kominek

Jeżeli chcemy, by kominek służył nam przez długie lata, to nigdy nie zaniedbujmy jego czystości. Dlaczego jest ona tak ważna? Przede wszystkim dlatego, że brudne palenisko szybko się psuje i może stanowić poważne zagrożenie dla naszego domu. Z tego powodu przyłóżmy się do konserwacji jego najważniejszych elementów, do których należą wkład i obudowa, kratka wentylacyjna oraz szkło kominkowe, które kupisz na https://kratki.com/pl/akcesoria/akcesoria-kominkow-i-piecow/szyby. Pamiętajmy również, że nieczyszczony piec nie tylko szybko niszczeje, ale traci także swoje walory estetyczne i przestaje być elegancką ozdobą naszego salonu.

Jak czyścić poszczególne elementy kominka

Skoro poznaliśmy już podstawowe zasady, jakimi powinien kierować się każdy posiadacz kominka i wiemy, jak ważne dla prawidłowego funkcjonowania pieca jest utrzymywanie go w czystości, to sprawdźmy, w jaki sposób należy dbać o jego poszczególne elementy.

Jak czyścić wkład i obudowę?

Wkład i obudowa to dwie najbardziej widoczne części naszego paleniska, a ich czystość istotnie wpływa z jednej strony na możliwość bezpiecznego korzystania z kominka, a z drugiej na to, jak prezentuje się on w naszym salonie. Jak należy prawidłowo o nie dbać?

Przede wszystkim musimy pamiętać o systematycznym usuwaniu popiołu nagromadzonego w szufladzie – najlepiej robić to po każdorazowym skorzystaniu z pieca. Oprócz tego, aby oczyścić wewnętrzne ściany wkładu z osiadającej na nich sadzy, regularnie przecierajmy je wilgotną szmatką. Pamiętajmy również o przemywaniu zewnętrznej części obudowy.

Jak dbać o szkło kominkowe?

Czyszczenie szkła kominkowego jest niezwykle proste i polega na częstym przecieraniu go miękką wilgotną szmatką nasiąkniętą niewielką ilością płynu do naczyń. Jeżeli na naszej szybie pojawiły się natomiast poważniejsze zabrudzenia, to możemy skorzystać ze specjalnych preparatów przeznaczonych do czyszczenia szyb kominkowych.

Jak czyścić kratkę wentylacyjną?

Kartka wentylacyjna pełni ważną funkcję w procesie oczyszczania powietrza, które przedostaje się do naszego mieszkania i dlatego nigdy nie wolno nam jej zaniedbywać. Na czym polega konserwacja kratki? To proste – na regularnym oczyszczaniu jej z kurzu i innych nieczystości za pomocą zmiotki i wilgotnej ściereczki.

Reklama