Najlepsza nawigacja do ciężarówki, czyli jaka?

0
Truck driving on the asphalt road in rural landscape at sunset with dark clouds

Pomoc w długiej trasie przyda się każdemu, kto za kierownicą spędza dużo czasu. Z urządzeń nawigacyjnych korzystają jednak nie tylko kierowcy samochodów osobowych. To doskonałe rozwiązanie dla kierowców ciężarówek, które sprawdzi się zawsze wtedy, gdy kluczowe jest dowiezienie towaru na czas. Z nawigacji ciężarowej korzystają także posiadacze kamperów i autobusów. GPS ułatwia znalezienie najbardziej optymalnej drogi i daje nam gwarancję, że bezstresowo dotrzemy na do celu. Na czym polega działanie nawigacji dla ciężarówek i jakie modele sprzedają się najlepiej?

Kiedy przydaje się ciężarowa nawigacja GPS?

Nawigacja satelitarna przydaje się na każdej, dłuższej trasie. Pozwala znaleźć najlepszą drogę do celu oraz uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek, związanych z robotami drogowymi, korkami czy wypadkami.

To narzędzie sprawdzi się również w firmach transportowych. Dyspozytorzy za jego pośrednictwem mogą utrzymywać kontakt z pracownikami, informować ich o zmianie celu, trasy lub konieczności postoju. Urządzenia nawigacyjne umożliwiają monitorowanie położenia samochodu, a w przypadku droższych modeli, także rejestrują trasę za pomocą współpracującej kamery.

Co wyróżnia dobrą nawigację ciężarową?

W praktyce nawigacja do ciężarówki to dziesiątki różnorodnych modeli, dlatego warto wskazać na najważniejsze cechy, które wyróżniają wysokiej jakości urządzenia:

  • Duży wyświetlacz gwarantujący intuicyjną obsługę oraz funkcja sterowania za pomocą komend głosowych.
  • Możliwość szczegółowego planowania trasy z uwzględnieniem ograniczeń wynikających ze specyfiki jazdy samochodem ciężarowym (długość, wysokość, masa pojazdu).
  • Smartphone link, czyli dostęp do komunikatów dla kierowców ciężarówek; darmowy system ułatwia zmiany planowanej trasy i ominięcie przeszkód.
  • Dostęp do darmowej aktualizacji map po zakupie sprzętu.
  • Łączność z kierowcą, która pozwala w czasie rzeczywistym wysyłać komunikaty o konieczności zmiany trasy lub celu.
  • Monitorowanie trasy, czyli współpraca z system kamer przednią i tylną ułatwiających pracę kierowcy ciężarówki i rejestrujący przebieg ewentualnych zdarzeń.

Nawigacja do ciężarówki – wybrane modele

Kierowcy ciężarówek najchętniej wybierają produkty firmy Garmin (seria nawigacji Dezl) lub Tomtom (seria GO Professional). To renomowane marki, powszechnie znane z produkcji sprzętu nawigacyjnego. Które modele cieszą się największym zainteresowaniem?

Garmin Dezl LGV

Profesjonalna nawigacja dla ciężarówek. Urządzenie występuje w trzech wersjach, różniących się pomiędzy sobą wymiarami ekranu (od 7 do 10 cali). Trasy planowane są z uwzględnieniem specyfiki jazdy samochodem ciężarowym oraz nachylenia i spadku terenu.

Dostęp do serwisów Truck Parking Europe oraz Truck&Trailer Services ułatwiają jazdę dzięki wyszukiwaniu parkingów, stacji benzynowych i diagnostycznych oraz punktów MOP znajdujących się na trasie. Urządzenie współpracuje nawet ze znanym portalem TripAdvisor.

System alertów dla kierowców informuje o zbliżających się zakrętach, ograniczeniach prędkości i przejazdach kolejowych.

Moduł Wi-Fi pozwala na bezprzewodowe aktualizacje wgranych map drogowych Europy i sieci miejskich ulic.

Nawigacja Dezl dostępna jest w wersji MT-D (dane o ruchu drogowym dostarczane są za pomocą sieci radiowych FM) oraz MT-S (informacje pozyskiwane są z aplikacji na smartfona).

Tomtom Go Professional 6250

Doskonale sprawdza się w ciężarówce, autobusie lub samochodzie dostawczym. Tomtom 6250 oferuje dożywotnią i wygodną aktualizację map dzięki wbudowanemu Wi – Fi. Jest także zgodne z Siri i Google Now.

Trasy planowane są z uwzględnieniem parametrów pojazdu oraz rozłożenia parkingów i stacji benzynowych. Dzięki temu, podróż jest bardziej komfortowa i bezpieczniejsza. Inteligentna nawigacja przewiduje ruch drogowy i unika zatłoczonych arterii oraz korków.

Sześciocalowy wyświetlacz, wysoka rozdzielczość ekranu oraz intuicyjny, dotykowy interface sprawiają, że jazda staje się czystą przyjemnością

Która nawigację ciężarową wybrać?

Okazuje się, że nawigacja w Tirze lub autobusie nie musi być problemem. Wystarczy wyposażyć się w profesjonalną nawigację, która ustali najbardziej optymalną trasę, przypomni o konieczności odpoczynku, a w razie potrzeby, znajdzie dla kierowcy stację benzynową, hotel lub parking.

Zarówno nawigacja marki Tomtom, jak i Garmin to produkty z najwyższej półki. Nawigacje GPS amerykańskiego producenta wyróżnia jednak większy wyświetlacz, który zwłaszcza podczas bardzo długich podróży może okazać się niezastąpiony oferując prostszą obsługę. Przydatna może okazać się także współpraca z wieloma serwisami ułatwiającymi planowanie jazdy i trasy.

Więcej o nowościach wśród urządzeń GPS można przeczytać na blogu https://gpsfakty.pl/