Wiadomości

Zamknij

30 lat Chóru im. św. Maksymiliana [fotorelacja]

red 21:32, 13.11.2016 Aktualizacja: 01:26, 26.10.2025
Skomentuj 30 lat Chóru im. św. Maksymiliana [fotorelacja]

W niedzielny wieczór (13 listopada) w Muzeum Piastów Śląskich odbył się koncert z okazji 30-lecia Chóru im. św. Maksymiliana, działającego przy parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Brzegu. Na koncercie, który przyciągnął do "Śląskiego Wawelu" tłumy brzeżan, obecni byli m.in. Starosta Powiatu Brzeskiego Maciej Stefański, Przewodniczący Rady Powiatu Stanisław Kowalczyk i Wiceburmistrz Brzegu Bartłomiej Kostrzewa.


Występ jubilatów poprzedziły cztery utwory odegrane przez Wrocławski Kwartet Smyczkowy pod kierownictwem Anny Marszałek. Brzeski chór wykonał m.in. utwory Mozarta, Wacława z Szamotuł, Jacoba, Arcadelta, Siergieja Rachmaninowa i Czesława Sosnowskiego.

Chór im. św. Maksymiliana powstał we wrześniu 1986 roku z inicjatywy księdza prałata Bolesława Robaczka. Dyrygenturę nad nim objęła siostra Stefania Grenda. Skupiła ona wokół swojej osoby wspólnotę parafian, którym bliska była muzyka i chęć bezinteresownego poświęcania swojego czasu dla kultywowania tradycji śpiewu, krzewienia kultury chrześcijańskiej i ubogacania śpiewem liturgii.

Po siostrze Stefani Grendzie dyrygenturę przejęła siostra Kazimiera Potok, a od 15 lat grupą dowodzi siostra Anna Majewska.

Od początku istnienia chóru jego działalność była dostrzegana przez władze kościelne diecezji wrocławskiej, władze województwa, powiatu i gminy. Chór aktywnie uczestniczy w życiu parafii oraz regionu zapewniając oprawę muzyczną najważniejszych uroczystości religijnych, kulturalnych i społecznych.

Na przestrzeni 30 lat do chóru należało blisko sto osób. W chwili obecnej liczy on 36 członków, wśród których są m.in. studenci, pracownicy administracji, przedstawiciele zawodów branży handlowej, inżynierowie, pedagodzy i przedsiębiorcy.

Chór ma w swoim repertuarze pieśni religijne, patriotyczne i okolicznościowe, wykonywane w językach: polskim, łacińskim, włoskim, angielskim, starocerkiewnym.

(red)
Dalszy ciąg materiału pod wideo ↓

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarze (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu brzeg24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%