Wiadomości

Zamknij

IV Orszak Trzech Króli w Brzegu [fotorelacja]

red 16:08, 06.01.2017 Aktualizacja: 00:30, 02.10.2025
Skomentuj IV Orszak Trzech Króli w Brzegu [fotorelacja]

Orszak Trzech Króli to największe na świecie uliczne jasełka. W Brzegu zorganizowano je po raz czwarty. Hasłem tegorocznego orszaku były słowa franciszkańskiego pozdrowienia: Pokój i Dobro.


Organizatorami brzeskich jasełek byli: Niepubliczna Szkoła Podstawowa im. św. Tomasza z Akwinu, Starosta Powiatu Brzeskiego Maciej Stefański oraz Burmistrz Brzegu Jerzy Wrębiak. W tym roku pomimo dokuczliwego zimna przeszedł on z kościoła św. Mikołaja - gdzie odbyła się msza święta na rozpoczęcie uroczystości, dalej ulicami: Długą, Staromiejską, Rynek, Mleczną, by przejść na Plac Polonii Amerykańskiej. Czoło dzisiejszego orszaku stanowili tradycyjnie Trzej Królowie - Dariusz Chochołowicz (Kacper), Michał Doliński (Melchior) i Piotr Szkoda (Baltazar).

Na zakończenie orszaku, na estradzie zaprezentowali się kolędnicy z brzeskich szkół - I i II Liceum Ogólnokształcącego, dając popis swoich wokalnych możliwości. Zaprezentowała się także Orkiestra Dęta z Żelaznej (gm. Grodków), której przy kilku kolędach towarzyszyli: Starosta Powiatu Brzeskiego Maciej Stefański, Naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury i Kultury Fizycznej Mariusz Bochenek, Dyrektor II LO Leszek Lipiński i Radny Miejski Wojciech Komarzyński.

6 stycznia w kościele katolickim przypada uroczystość Objawienia Pańskiego, czyli święto Trzech Króli: Kacpra, Melchiora i Baltazara. Kończy ono obchody Bożego Narodzenia. Według Ewangelii św. Mateusza za panowania w Judei króla Heroda, do Betlejem przybyli ze Wschodu mędrcy (trzej królowie), gdyż prorocy przepowiedzieli, że urodził się król żydowski. Odnaleźli Jezusa w stajence, oddali mu pokłon i złożyli dary: Kacper - kadzidło, symbol boskości, Melchior - złoto, symbol władzy królewskiej, a Baltazar - mirrę, zapowiedź męczeńskiej śmierci. Od Trzech Króli zaczyna się karnawał.

Tekst: Eugeniusz Szewczuk

Foto: Damian Wolak, Eugeniusz Szewczuk

(red)
Dalszy ciąg materiału pod wideo ↓

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarze (0)

elcikelcik

0 0

Tylko w Kościele katolickim? Nie zapominajmy o innych: protestanci, anglikanie itd, stąd ładniej byłoby napisać " W kościołach chrześcijańskich", badż - " chrześcijanie obchodzą" - niby nic, a jednak świadczy o naszej kulturze wypowiedzi i szerokim spojrzeniu na powyższy temat.

17:21, 06.01.2017
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu brzeg24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%