Jaka pogoda na weekend? Będzie ciepło, w niedzielę więcej chmur i przelotne opady

0
fot. IMGW

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej zaprezentowali synoptyczną prognozę na najbliższe trzy dni. Weekend przyniesie nam stopniową zmianę pogody. Będzie ciepło, w piątek i sobotę temperatura powietrza miejscami wzrośnie do 28°C, w niedzielę nieco chłodniej, do około 23°C na zachodzie i 25°C na wschodzie. Będzie także więcej chmur, możliwe przelotne opady deszczu.


Piątek (10 września) – sytuacja baryczna dla Polski
Od zachodu Polska będzie dostawać się pod wpływ zatoki niżu znad Wysp Brytyjskich i Morza Północnego, jedynie wschód kraju pozostanie jeszcze w zasięgu słabnącego wyżu znad Ukrainy. Pozostaniemy w tej samej, w suchej i ciepłej masie powietrza polarnego, dopiero w drugiej połowie dnia nad zachód kraju napłynie wilgotne powietrze polarne morskie. Ciśnienie będzie wolno spadać.

Prognoza pogody dla województwa dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego
Zachmurzenia małe, po południu na zachodzie wzrastające do umiarkowanego. Temperatura maksymalna od 25°C do 27°C, w rejonach podgórskich od 23°C do 25°C. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-zachodni.

Wrocław 26°CJelenia Góra 25°CLegnica 26°C
Opole 25°CKatowice 26°CCzęstochowa 26°C

Sobota (11 września) – sytuacja baryczna dla Polski
Polska będzie w zasięgu zatoki niżu znad Morza Północnego, w ciepłej polarnej masie powietrza, wilgotnej na zachodzie, a suchej na wschodzie kraju. Ciśnienie nadal będzie wolno spadać.

Prognoza pogody dla województwa dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego
Zachmurzenia małe, po południu na zachodzie wzrastające do umiarkowanego aż do wystąpienia przelotnych opadów deszczu. Na krańcach zachodnich regionu wieczorem możliwe burze. Temperatura maksymalna od 24°C do 27°C, w rejonach podgórskich około 22°C. Wiatr, słaby i umiarkowany, południowo-zachodni.

Wrocław 27°CJelenia Góra 24°CLegnica 26°C
Opole 26°CKatowice 26°CCzęstochowa 26°C

Niedziela (12 września) – sytuacja baryczna dla Polski
Polska będzie w słabo gradientowym obszarze podwyższonego ciśnienia. Będziemy w powietrzu polarnym morskim. Ciśnienie bez większych zmian.

Prognoza pogody dla województwa dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego
Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i przelotnymi opadami deszczu. Na Przedgórzu Sudeckim, w Sudetach oraz Beskidzie Śląskim i Żywieckim burze. Temperatura maksymalna od 22°C do 24°C. Wiatr słaby i umiarkowany, zachodni i północno-zachodni.

Wrocław 23°CJelenia Góra 22°CLegnica 23°C
Opole 23°CKatowice 24°CCzęstochowa 23°C

źródło: IMGW