Kolejne likwidacje w starostwie? Pracownicy Zarządu Dróg Powiatowych w Brzegu zaniepokojeni doniesieniami o likwidacji jednostki

0

Zarząd Dróg Powiatowych w Brzegu został utworzony w 1999 r.. Od początku funkcję kierownika jednostki pełni Stanisław Kowalski. Obecnie drogowcy obsługują ponad 300 km dróg powiatowych. Ich codzienna praca głównie polega na drobnych naprawach ubytków w jezdni, wykaszaniu trawy, administrowaniu oznakowaniem, przycinaniem drzew – ogólnym utrzymaniem dróg i poboczy. Duże remonty i przebudowy są już realizowane przez firmy zewnętrze wyłonione w przetargach.


– „Dotarły do mnie informacje że prawdopodobnie starostwo planuje rozwiązać Zarząd Dróg Powiatowych w Brzegu. Wśród pracowników chodzą plotki, że miałoby się to stać jeszcze w tym roku. Takie pogłoski słychać w Zarządzie od kiedy pan Monkiewicz objął stanowisko starosty. Podobno pan Kowalski, który jest kierownikiem ZDP zostaje nawet pomijany ostatnio przy omawianiu spraw drogowych” – brzmi nadesłana do naszej redakcji korespondencja.

Kierownik ZDP nie chce komentować sprawy do czasu oficjalnego rozstrzygnięcia, ale przyznaje, że takie informacje również do niego docierają, a pracownicy są zaniepokojeni przyszłością. Obecnie w Zarządzie Dróg Powiatowych jest 20 etatów, sama jednostka przez 20 lat funkcjonowania nabyła sporo mienia, w tym pojazdy, piły, zagęszczarki, kosy spalinowe, agregaty prądotwórcze oraz sprzęt niezbędny do napraw typowo drogowych.

Oczywistym faktem jest to, że w przypadku likwidacji ZDP ktoś będzie musiał przejąć obowiązki powiatowych drogowców. Kto? Tego nie wiadomo. Wiadomo z kolei, że między 2011 a 2015 rokiem w kraju nastąpił tzw. boom na likwidację tego typu jednostek.
Wszystko odbywało się za sprawą szukania oszczędności, jednak już wtedy Krajowa Rada Zarządców Dróg Powiatowych wyrażała obawy, czy likwidowanie jednostek administracji drogowej nie pogorszy już i tak bardzo złego stanu dróg powiatowych.

Niektóre władze w powiatach wzięły sobie te uwagi do serca i utworzyły zarządy dróg. Jednym z takich samorządów była Zduńska Wola. Tam ZDP funkcjonuje do dzisiaj, a podczas powoływania jednostki ówczesny starosta tłumaczył to argumentami ekonomicznymi, bo samorząd nie będzie musiał rozpisywać przetargów i zatrudniać zewnętrznych firm do najprostszych prac.

Podczas ostatniej sesji Rady Powiatu Brzeskiego zapytaliśmy starostę Jacka Monkiewicza, czy rzeczywiście planowana jest likwidacja brzeskiego zarządu dróg. Włodarz odpowiedział enigmatycznie, że jest to w tej chwili analizowane, z kolei na zadanie pytania drogą mailową potrzebował aż 14 dni na odpowiedź. Poniżej publikujemy 7 pytań i … jedną odpowiedź:

REDAKCJA:
1.) Kiedy ma nastąpić likwidacja ZDP
2.) Z jakiego powodu lub co jest bezpośrednią przyczyną likwidacji ZDP?
3.) Kto jest inicjatorem likwidacji ZDP?
4.) Czy Starostwo zabezpieczy miejsca pracy dla obecnych pracowników ZDP?
5.) Co się stanie z mieniem ZDP (maszyny, pojazdy, itp.)?
6.) Czy w miejsce ZDP zostanie powołana inna jednostka?
7.) Kto przejmie dotychczasowe zadania ZDP?
Z góry dziękuję za szczegółową odpowiedź.

STAROSTWO:
– „W imieniu starosty brzeskiego Jacka Monkiewicza informuję, że na chwilę obecną nie jesteśmy w stanie szczegółowo odpowiedzieć na poniższe pytania. Analizujemy zasady funkcjonowania i organizacji Zarządu Dróg Powiatowych w Brzegu. O ewentualnych zmianach będziemy na bieżąco informować zarówno radnych, jak i opinię publiczną”.