Święto Wojska Polskiego

0
Reklama
Reklama
Reklama

15 sierpnia, jak co roku, na terenie całego kraju obchodzone było Święto Wojska Polskiego. W ten dzień w 1920 roku miała miejsce Bitwa Warszawska, nazwana później „Cudem nad Wisłą”. Strategiczną rolę odegrał w niej manewr Wojska Polskiego wykonany przez Naczelnego Wodza Józefa Piłsudskiego.

Dzięki niemu możliwe było oskrzydlenie Armii Czerwonej przy jednoczesnym związaniu głównych sił bolszewickich na przedpolach Warszawy. Bitwa Warszawska była jednym najbardziej przełomowych starć w historii świata i zadecydowała bezpośrednio o zachowaniu przez Polskę niepodległości, a także nierozprzestrzenieniu się rewolucji komunistycznej na Europę Zachodnią

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej
Reklama
Reklama
Reklama

W ubiegły piątek w Brzegu uroczyste obchody Święta Wojska Polskiego rozpoczęły się o godzinie 10:15 mszą świętą koncelebrowaną w kościele p.w. Św. Mikołaja. Podczas nabożeństwa w szczególny sposób modlono się za żołnierzy, zarówno tych, których siła ducha i morale doprowadziły w 1920 roku do zwycięstwa w jednej z najważniejszych bitew w historii świata, jak i wszystkich innych służących Ojczyźnie w XX wieku i obecnie. Po mszy świętej uroczystości przeniosły się na Plac Polonii Amerykańskiej, gdzie po przemówieniu dowódcy I Brzeskiego Pułku Saperów odczytany został Apel Pamięci Oręża Polskiego, a następnie oddana została salwa honorowa.

W uroczystościach uczestniczyły delegacje władz powiatu i miasta, na czele ze Starostą Powiatu Brzeskiego Maciejem Stefańskim, Wicestarostą Powiatu Brzeskiego Januszem Gilem i Burmistrzem Brzegu Wojciechem Huczyńskim. Obecne były także służby mundurowe, harcerze, poczty sztandarowe organizacji kombatanckich i społecznych oraz młodzież z brzeskich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

Święto Sił Zbrojnych RP zostało po raz pierwszy ustanowione przez Ministra Spraw Wojskowych Stanisława Szeptyckiego rozkazem z 4 sierpnia 1923 roku. Obchodzono je do 1947 roku, gdy ówczesne władze zdecydowały się ustanowić Dzień Wojska Polskiego w dniu 12 października, na pamiątkę chrztu I Dywizji Pancernej im. Tadeusza Kościuszki pod Lenino. Po upadku komunizmu, w latach 1990-1991, Dzień Wojska Polskiego obchodzono dnia 1 maja, aby w roku 1992 ostatecznie przenieść je na 15 sierpnia w rocznicę „Cudu nad Wisłą”.

Corocznie w dzień ten we wszystkich kościołach polowych w Polsce odbywają się uroczyste msze święte w intencji poległych na polu chwały. Na cmentarzach pamięć żołnierzy czci Apel Poległych, natomiast przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie odprawiana jest z udziałem Najwyższych Władz Państwowych Honorowa Zmiana Warty.

„Co roku 15 sierpnia spotykamy się nie tylko po to, aby wspomnieć tych, którzy w 1920 roku dokonali rzeczy niemożliwej, bohaterów Cudu nad Wisłą – mówił podczas piątkowych uroczystości Starosta Powiatu Brzeskiego Maciej Stefański. Święto Wojska Polskiego jest również idealną okazją do podziękowania wszystkim żołnierzom, którzy służyli i wciąż służą Polsce. To dzień chwały dla weteranów II wojny światowej. Wspaniała chwila dla naszych brzeskich saperów, z których  byliśmy, jesteśmy i zawsze będziemy dumni. To także dzień posiadający szczególny wymiar duchowy dla wszystkich wierzących”.

[images cols=”five” lightbox=”true”]
[image link=”20573″ image=”20573″]
[image link=”20574″ image=”20574″]
[image link=”20575″ image=”20575″]
[image link=”20576″ image=”20576″]
[/images]

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama