Wierni przysiędze

0

1 marca 2019 roku młodzież powiatu brzeskiego uczciła pamięć Żołnierzy Niezłomnych uczestnicząc w uroczystości poświęconej Żołnierzom Niezłomnym oraz w V edycji konkursu pn. „Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Naszej Wolności”. Uroczystość przygotowały nauczycielki Małgorzata Baranowska i Maja Borgula – Janicka wraz z uczniami II Liceum Ogólnokształcącego im. Zbigniewa Herberta w Brzegu. Bohaterami V edycji konkursu byli żołnierze z oddziału „Bartka”, Witold Pilecki, Łukasz Ciepliński, Stanisława Golec, Józef Franczak, Klemens Panasiuk, Jan Rodowicz.


Wydarzenie objął patronatem Instytut Pamięci Narodowej oraz Starosta Powiatu Brzeskiego – Pan Jacek Monkiewicz, który ufundował wszystkim zwycięzcom nagrody.
Rywalizację uczniów na konkursie poprzedził krótki koncert muzyczny w wykonaniu Emilii Maryszczak (fr. utworu z filmu „Lista Schindlera”- skrzypce ) i Aleksandry Szyszki („Biały Krzyż” – vocal) a także krótki teledysk w wykonaniu m.in. Mateusza Guzendy.

Rywalizacja uczniów na konkursie w kategorii szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych była dość wyrównana i nie obeszło się bez dogrywki. Najlepsza okazała się drużyna z Gimnazjum nr 1 przy ul. Oławskiej. II miejsce zajęli uczniowie Gimnazjum nr 2 przy ul. Poprzecznej, zaś III miejsce przypadło drużynie z Gimnazjum nr 4 przy ul. Lompy, którzy pokonali w dogrywce drużynę z GZS w Skarbimierzu Osiedle. Wśród szkół ponadpodstawowych zwycięzcami okazali się reprezentanci II LO w Brzegu, II miejsce wywalczyli sobie w dogrywce uczniowie z I LO a III miejsce zajęła drużyna ZSZ w Brzegu. W tym roku w Jury konkursu pracowali: przewodniczący ppłk. Błażej Lenard ( Szef Wydziału Upowszechniania Tradycji Orężnych WCEO w Warszawie), Tomasz Gadowicz ( st. specjalista Instytutu Pamięci Narodowej Oddział we Wrocławiu), Wiktor Krzewicki (dziennikarz Radio Opole, redaktor Gazety Brzeskiej).

Dla wszystkich uczestników konkursu przewidziano atrakcyjne nagrody a fundatorami byli: Starostwo Powiatu Brzeskiego, Nadleśnictwo Brzeg, WCEO w Warszawie, WKU w Brzegu oraz IPN Oddział Wrocław, OODR w Łosiowie, ZHR. Fundatorom nagród pragniemy podziękować za wsparcie w organizowaniu uroczystości i rozwój idei patriotyzmu wśród młodego pokolenia Polaków.

Naszym miłym Gościom serdecznie dziękujemy za obecność w tak ważnych dla nas wydarzeniach. Jury za wnikliwą ocenę. Wszystkim uczniom i ich nauczycielom serdecznie gratulujemy i życzymy wielu sukcesów. A naszym uczniom – II LO – dziękujemy za zorganizowanie uroczystości, stworzenie odpowiedniej atmosfery i wpisanie się w tegoroczne obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych na naszej Ziemi Brzeskiej.

Małgorzata Baranowska