Lewin Brzeski: Wolontariusze TOZ zabrali 10 psów z pseudohodowli. Zwierzęta przebywały w skrajnych warunkach

0
fot. TOZ Opole

We wtorek (23. kwietnia), opolski oddział Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami interweniował w Lewinie Brzeskim. „Horror i gehenna zwierząt trwała tam od lat” – informują wolontariusze TOZu. Przy asyście policji i pracowników Urzędu Miasta odebrano dziesięć psów różnych ras.


– Od kilku lat właściciel jednej z posesji hodował psy. Przebywały one w tragicznych warunkach, tego nie da się opisać słowami. Otrzymaliśmy anonimowe zgłoszenie i niestety przekazane informacje potwierdziły się. Podziękowania należą się policjantom z Lewina Brzeskiego, którzy zapewnili naszym wolontariuszom warunki bezpiecznego działania oraz pracownikom Urzędu Miasta w Lewinie Brzeskim za udzielone w trakcie interwencji wsparcie – mówi Aleksandra Czechowska, rzecznik prasowy TOZ w Opolu.

– Zgłoszenie otrzymaliśmy około godz. 19:00. Nasze działania polegały na asyście podczas działań wolontariuszy z Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami. Po wydanych decyzjach odebrano właścicielowi 10 psów różnych ras. W stosunku do mężczyzny są prowadzone czynności, ale na razie jest zbyt wcześnie, aby mówić o szczegółach – informuje mł. asp. Patrycja Kaszuba, oficer prasowy KPP w Brzegu.

Na miejscu był także zoopsycholog występujący jako biegły sądowy w zakresie kynologii:
– Wszystkie znajdujące się na posesji psy przebywały w skrajnych warunkach. Pod kątem dobrostanu behawioralnego są zlęknione, nie znają bodźców zewnętrznych świata, nie doświadczyły od człowieka niczego przyjemnego. Boją się wszystkiego, co je otacza. Można wywnioskować, że one przebywały cały czas w zamknięciu, we własnych odchodach i można domniemać, że były elementem do rozmnażania – wyjaśnia zoopsycholog Leszek Kois.

Dotychczasowy właściciel czworonogów może usłyszeć zarzuty znęcania się nad zwierzętami, za co grozi nawet kara pozbawienia wolności. Z kolei przed wolontariuszami ogromna praca, aby zabrane zwierzęta wyprowadzić z obecnego stanu i przygotować do adopcji. Niektóre psy wykazują agresję lękową, nie pozwalają nawet dotknąć się. Długoterminowe wygaszanie lękliwości może być kosztowne, dlatego wolontariusze z TOZ proszą o wsparcie finansowe. Dobrowolne wpłaty można dokonywać na poniższe dane:

Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami, Oddział w Opolu
ul. Katedralna 6/4 45-008 Opole
Numer konta: 91 2340 0009 0580 2460 0000 0085
Tytuł przelewu: Pseudo z Lewina
Dla przelewów z zagranicy: IBAN: PL 91 2340 0009 0580 2460 0000 0085
Kod BIC Swift: RCBWPLPW