Mistrzowie parkieciarstwa szykują się do odrestaurowania podłóg w Muzeum Piastów Śląskich

1
Reklama
Reklama
Reklama

Blisko 60 parkieciarzy z 21 krajów świata przyjedzie do Brzegu, aby odrestaurować 430m2 parkietu w salach brzeskiego Zamku. Potężną pracę wykonają w zaledwie 6 dni! Mistrzowie fachu wykorzystają najnowocześniejszą technologię, a część materiałów będzie pochodzić z najdroższego, syberyjskiego drewna.


Przypomnijmy, w połowie stycznia br. Muzeum Piastów Śląskich wzięło udział w konkursie czeskiej Fundacji Workcamp Parquet. Piastowski Zamek wygrał dzięki głosom internautów, głównie brzeżan.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej
Reklama

– Robimy to w szczytnym celu, a więc bez żadnych kosztów dla Muzeum Piastów Śląskich. Szacunkowa wartość takich prac wyniosłaby ok. 30 tys. euro, a więc sporo ponad 100 tys, złotych. Cały materiał otrzymujemy od naszych sponsorów, którzy są związani z branżą parkieciarstwa – mówią przedstawiciele Workcamp Parquet.

– To są wspaniali ludzie, najlepsi fachowcy w swojej dziedzinie. Odrestaurują parkiety w Sali Pinottiego i Sali Myśliwskiej, a dodatkowo w pomieszczeniu, gdzie znajduje się sekretariat. Wzięli pod uwagę rangę naszego zabytku i wykonają prace przy użyciu specjalistycznych technologii, aby dobrać dawną kolorystykę przy wykorzystaniu bejcy i lakierów z postarzaczami. Nasi goście i jednocześnie darczyńcy otrzymają jedynie wparcie socjalne, a więc nocleg i wyżywienie dzięki środkom finansowym z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego i Starostwa Powiatowego w Brzegu – mówi Dariusz Byczkowski, dyrektor MPŚl.

Jednym z najciekawszych elementów nowego parkietu będzie mozaika w postaci herbu powiatu brzeskiego. Do tego celu zostanie wykorzystane specjalne drewno, które przyjechało z syberyjskich lasów.

Warto dodać, że wśród mistrzów parkieciarstwa, m.in z Australii, Stanów Zjednoczonych, Holandii, Belgii, Portugalii, Niemiec, Czech, Rosji, czy Finlandii, będzie również grupa polskich uczniów z tej branży.

– Ci ludzie zostawiają swoje sklepy, salony i warsztaty, tylko dlatego, aby przyjechać do Brzegu i odrestaurować parkiety w Muzeum Piastów Śląskich. Do tej pory w ramach naszej fundacji wykonaliśmy prace w trzech zabytkowych obiektach na terenie Niemiec, Czech i Holandii, a ten będzie czwarty i pierwszy w Polsce – podsumowują parkieciarze zrzeszeni w fundacji Workcamp Parquet.

Reklama