Tysiące litrów nieznanej substancji w Skarbimnierzu-Osiedle. Na miejscu pracuje grupa ratownictwa chemicznego z Wrocławia

2

Na teren jednego z zakładów w Skarbimierzu-Osiedle weszli dziś (15.05) strażacy i policjanci. Na miejsce wezwano również specjalistyczną grupę ratownictwa chemicznego z Wrocławia. Służby sprawdzają m.in. co znajduje się w dużych zbiornikach.


– Z tego co mi wiadomo, to dzisiaj do Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska wpłynął anonim z informacją, że na terenie tego zakładu gromadzone są jakieś substancje. Ten zakład od kilku lat zajmuje się przetwarzaniem opakowań, później teren został ogrodzony i niezbyt wiele widać, co tam się dzieje. Czekamy na informację od służb – mówi nam w rozmowie telefonicznej Andrzej Pulit, wójt Gminy Skarbimierz.

– Zgłoszenie otrzymaliśmy około godz. 13:00. Dotyczyło ono nielegalnego składowania odpadów. Na miejscu prowadzone są czynności wyjaśniające – informuje mł. asp. Patrycja Kaszuba, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Brzegu.

– Do akcji zadysponowane zostały dwa zastępy JRG z Brzegu oraz specjalistyczna grupa ratownictwa chemicznego z Wrocławia. Na razie nie wiadomo co znajduje się w tych zbiornikach, ale jest ich bardzo dużo – mówi st. kpt. Jacek Nowakowski, oficer prasowy Państwowej Straży Pożarnej w Brzegu.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że w niektórych zbiornikach znajdują się łatwopalne substancje, jednak do czasu przeprowadzenia badań przez chemików nie można jednoznacznie potwierdzić rodzaju tych cieczy. Do sprawy będziemy wracać. 

Zobacz także

Chemikalia składowane w Skarbimierzu-Osiedle wyciekają z rozszczelnionych zbiorników. Były mieszane z ziemią i gromadzone na hałdzie gleby