Od jutra nowe obostrzenia! O czym należy pamiętać?

0
teorie spiskowe
fot. archiwum / zdjęcie poglądowe

Dzisiaj ogłoszone zostały nowe obostrzenia związane ze wzrostem zachorowań na koronawirusa. Wchodzą one w życie od jutra, tj. 24.10.2020 r. Co należy pamiętać, by uniknąć mandatu?

Przede wszystkim, cała Polska staje się strefą czerwoną, bez wyjątku!

Od jutra także uczniowie klas IV-VIII przechodzą na zdalny tryb nauczania. Dołączają oni tym samym do uczniów szkół ponadpodstawowych oraz studentów. Przedszkola oraz klasy I-III szkół podstawowych funkcjonują bez zmian.

Kolejną zmianą jest zakaz udziału publiczności przy zawodach sportowych. Wszystkie wydarzenia tego typu możemy, niestety, ale co najwyżej pooglądać w telewizji. W samych zajęciach sportowych może brać udział nie więcej niż 250 uczestników w jednym momencie.

Z kolei wydarzenia kulturalne mogą odbywać się jedynie z udziałem 1/4 maksymalnej publiczności przy odstępie czterech miejsc lub 1.5 metra. Należy pamiętać o zasłanianiu nosa i ust.

Wszystkie lokale gastronomiczne dostały zakaz działalności stacjonarnej. Mogą jedynie sprzedawać jedzenie na wynos lub z dowozem. Dotyczy to także stołówek szkolnych, z wyjątkiem uczniów klas I-III szkół podstawowych oraz kadry szkolnej. Restauracje w hotelach moga sprzedawać jedzenie gościom, którzy zostają co najmniej na jedną dobę hotelową.

Placówki handlowe musza zmniejszyć ilość klientów. Dla sklepów o powierzchni do 100 m2 – maksymalnie 5 osób, od 100 m2 – 1 osoba na 15 m2.

Od godziny 8 do 16, dzieci i młodzież do lat 16 mają zakaz wychodzenia spoza domu bez opieki dorosłych. Nie dotyczy to drogi do szkoły lub z niej do domu, weekendów oraz dni wolnych od nauki.

Osoby powyżej 70. roku życia mają ograniczenia na wychodzenie z domu. Dozwolone jest to jedynie w koniecznych przypadkach, tj. zawód, zakupy, uczestnictwo w sprawowaniu kultu religijnego. W samym kościele może przebywać jedna osoba na 7 m2 jego powierzchni.

Zakazano spotkań powyżej 5 osób w grupie. Nie dotyczy to osób, które razem mieszkają lub spotkań w celach zawodowych.