Mroźne noce i przelotne opady śniegu [prognoza synoptyczna na weekend]

0
fot. Park Wolności w Brzegu / przelotne opady śniegu

Przez większość weekendu nad Polską zalegać będzie zimne powietrze pochodzenia arktycznego. Czekają nas mroźne noce – temperatura miejscami spadnie nawet poniżej -5°C, a w obszarach podgórskich do około -10°C. Na Przedgórzu Sudeckim może spaść nawet do 8 cm śniegu. W sobotę opadów będzie znacznie mniej i wystąpią tylko lokalnie.


Piątek (19 marca) – sytuacja baryczna dla Polski
Przez Polskę z północy na południe przemieszcza zatoka niżowa z chłodnym frontem atmosferycznym, od północnego zachodu kraju powoli rozbudowuje się klin wyżowy. Zalegające nad Polską chłodne, przetransformowane powietrze pochodzenia arktycznego będzie wypierane przez jeszcze chłodniejszą masę powietrza arktycznego, napływającą z północy. Prognozuje się wzrost ciśnienia.

Prognoza pogody dla województwa dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego
Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady śniegu, głównie po południu. Na Przedgórzu Sudeckim prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej miejscami o 8 cm, w Beskidach o 5 cm. Temperatura maksymalna od 1°C do 4°C, w rejonach podgórskich Beskidów od -2°C do 0°C . Wiatr słaby i umiarkowany i porywisty, północny.

Wrocław  4°C    Jelenia Góra    2°C      
Opole     3°C    Katowice         2°C      

Sobota (20 marca) – sytuacja baryczna dla Polski
Nad Polską rozbuduje się klin wyżu z centrum na zachód od Irlandii. Pod koniec dnia nad krańce północne kraju dotrze zatoka niżu znad Morza Arktycznego oraz ciepły front atmosferyczny. Pozostaniemy w chłodnej masie powietrza arktycznego. Ciśnienie będzie spadać.

Prognoza pogody dla województwa dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego
Zachmurzenie umiarkowane, okresami duże, możliwe słabe przelotne opady śniegu. Temperatura maksymalna od -1°C do 2°C, w dolinach karpackich od -4°C do -2°C . Wiatr słaby, północny.

Wrocław  2°C      Jelenia Góra  0°C      
Opole     1°C     Katowice       0°C      

Niedziela (21 marca) – sytuacja baryczna dla Polski
Polska będzie w zasięgu zatoki niżu z ośrodkiem na pograniczu Finlandii i Rosji, w strefie frontu atmosferycznego przemieszczającego się z północy na południe. Napłynie nieco cieplejsze powietrze polarne morskie, ale od północy ponownie zacznie napływać chłodniejsze powietrze pochodzenia arktycznego. Ciśnienie będzie spadać.

Prognoza pogody dla województwa dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego
Zachmurzenie przeważnie duże. Okresami opady śniegu, przechodzące w deszcz ze śniegiem. Temperatura maksymalna od 1°C do 4°C. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami porywisty, południowo-zachodni.

Wrocław 3°C    Jelenia Góra     1°C      
Opole    3°C     Katowice          4°C      
źródło: IMGW-PIB

Zima nie daje za wygraną? – Park Wolności 18-03-2021 godz. 17.00

Park