Wypadek na strażackim quadzie w Skarbimierzu. 14-letnią dziewczynkę zabrał śmigłowiec LPR

0
fot. Czytelnik

Policjanci z Brzegu prowadzą czynności mające wyjaśnić szczegółowe okoliczności wypadku, do którego doszło w sobotę (19.06) w Skarbimierzu. 25-letnia kierująca quadem przewoziła 14-letnią dziewczynkę, która po wypadku doznała złamania lewej kości miednicznej i prawego obojczyka. Ze wstępnych informacji wynika, że quad należący do strażaków OSP w Skarbimierzu został użyty samowolnie, bez zgłoszenia oficerowi dyżurnemu Państwowej Straży Pożarnej w Brzegu.


 • „To jest jakieś niepoważne. Strażacy ze Skarbimierza wzięli służbowego quada na festyn, gry i zabawy. Kiedy doszło do wypadku, to dziewczyna z jednostki strażaków w Skarbimierzu przewoziła moją córkę. Dziecko ma złamaną lewą część miednicy i prawy obojczyk, leży unieruchomiona w szpitalu w Opolu. Kto za to odpowie? Ja tego tak nie zostawię, złożę zawiadomienie do prokuratury” – mówi pan Michał Skorupa, ojciec poszkodowanej 14-latki.
 • „Ze wstępnych ustaleń wynika, że 25-letnia kobieta z nieustalonych przyczyn straciła panowanie nad quadem i uderzyła w betonowe ogrodzenie posesji. 14-letnia pasażerka odniosła obrażenia ciała wymagające hospitalizacji. Śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego została przetransportowana do szpitala w Opolu. Policjanci szczegółowo wyjaśniają okoliczności tego wypadku” – informuje mł. asp. Patrycja Kaszuba, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Brzegu.

  Jak udało nam się nieoficjalnie ustalić, do wypadku miało dojść już po zakończeniu festynu, a nie w jego trakcie. Poszkodowana dziewczynka ma należeć do młodzieżowej grupy strażaków ze Skarbimierza. To jednak nie zmienia faktu, że sprzęt został użyty samowolnie, bez zachowania procedur.
 • „Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej nie posiada informacji, aby jednostka OSP Skarbimierz zgłosiła tego dnia jakikolwiek wyjazd. Do stanowiska kierowania takie dane nie wpłynęły” – mówi st. kpt. Jacek Nowakowski, oficer prasowy Państwowej Straży Pożarnej w Brzegu.

  Co ciekawe, z uzyskanych informacji wynika, że władze Gminy Skarbimierz tuż po wypadku zgłosiły do Państwowej Straży Pożarnej, aby wycofać z podziału bojowego quady będące w dyspozycji jednostki OSP w Skarbimierzu, jednak dzisiaj zgłoszono ponowną ich rejestrację.
  Chcieliśmy potwierdzić tę informację, jednak przedstawiciel Urzędu Gminy w Skarbimierzu poprosił nas o skierowanie zapytania na piśmie. Do sprawy będziemy wracać.

AKTUALIZACJA:
Do naszej redakcji dotarła odpowiedź z Urzędu Gminy Skarbimierz w sprawie wycofania i ponownego wpisania do podziału bojowego quadów będących w dyspozycji jednostki OSP Skarbimierz. Poniżej publikujemy pełną treść:

„W związku z zapytaniem, które wpłynęło w dniu 21.06.2021 br. do tutejszego urzędu informuję, że:

 1. W dniu 19.06.2021 zostały wycofane wszystkie quady tj. trzy sztuki w związku z wypadkiem w którym udział brał jeden z pojazdów typu quad należący do OSP Skarbimierz.
 2. W dniu 21.06.2021 zostały zgłoszone do wprowadzenia do systemu SWD pojazdy typu quad należące do OSP Skarbimierz.
 3. Powodem wycofania pojazdów była konieczność weryfikacji w jakich okolicznościach doszło do zdarzenia. Decyzje dotyczącą wycofania wszystkich pojazdów typu quad należących do OSP Skarbimierz podjął Pan Bartosz Łukasik, który z ramienia Gminy Skarbimierz zajmuje się jednostkami OSP z terenu Gminy po konsultacji telefonicznej z Komendantem Gminnym Panem Grzegorzem Pogorzelskim”