Nowy tydzień z dodatnią temperaturą i przelotnymi opadami. Mróz pojawi się dopiero w weekend [prognoza synoptyczna]

0
fot. Mateusz Zamajtys / IMGW-PIB
Reklama
Reklama
Reklama

Do czwartku z każdym dniem będzie robiło się coraz cieplej, ale nie zabraknie też opadów i porywistego wiatru – prognozują synoptycy IMGW. Dopiero koniec tygodnia przyniesie ochłodzenie, bo w przyszły weekend nocami w kotlinach górskich będzie nawet poniżej -10°C.


W poniedziałek zachmurzenie będzie umiarkowane okresami duże z przelotnym deszczem lub deszczem ze śniegiem, a na południu również ze śniegiem. Lokalnie może też zagrzmieć. Na Pogórzu Karpackim opady śniegu będą nieco silniejsze i lokalnie spadnie tam do 10 cm świeżego śniegu. Temperatura maksymalna od 0°C, 1°C na wschodzie i w górach do 5°C, 7°C na zachodzie. Wiatr będzie umiarkowany i dość silny, chwilami też porywisty. Na Pogórzu Karpackim i w górach powodował on będzie zamiecie i zawieje śnieżne.

We wtorek zachmurzenie będzie duże z większymi przejaśnieniami, głównie na północy. Z północnego zachodu na południowy wschód przemieszczać się będzie strefa opadów deszczu ze śniegiem przechodzących w deszcz. Jedynie w Karpatach padał będzie śnieg. Najcieplej będzie na zachodzie, około 8°C, najchłodniej natomiast na wschodzie oraz w górach, około 1°C. Wiatr będzie umiarkowany, okresami dość silny i porywisty, nad morzem w porywach osiągać może do 75 km/h.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej
Reklama
Reklama
Reklama

Środa i czwartek będą najcieplejszymi dniami w tym tygodniu. Niestety będzie padał też deszcz, głównie na północy kraju, natomiast najwięcej słońca prognozowane jest na czwartek w województwach południowych. W środę temperatura maksymalna na zachodzie kraju wyniesie 10°C, a w czwartek może być jeszcze cieplej – na Dolnym Śląsku nawet 11°C. Niestety temperatura odczuwalna będzie nieco niższa, gdyż w dalszym ciągu wiał będzie umiarkowany i porywisty wiatr.

Od piątku spodziewamy się ochłodzenia, a przelotny deszcz zastępować będą opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Nocami ponownie temperatura minimalna poniżej 0°C, w nocy z czwartku na piątek  najchłodniej będzie na obszarach podgórskich oraz północnym wschodzie, od -2°C do 0°C. W piątek temperatura maksymalna od wyniesie od 2°C na północy do 5°C. W dalszym ciągu wiatr będzie umiarkowany, nad morzem dość silny i tam w porywach osiągać może do 65 km/h.

W weekend w całym kraju dużo słońca, najwięcej na południu, a słabe opady śniegu tylko w województwach północnych. Noce mroźne, szczególnie na południu kraju gdzie w ranem w niedzielę temperatura minimalna spadnie do -8°C, a w kotlinach górskich nie wykluczony jest silny mróz do około -14°C. Na pozostałym obszarze temperatura minimalna od -4°C do -1°C. W dzień temperatura maksymalna od 1°C do 5°C. Wiatr powinien osłabnąć, nieco silniejsze porywy, do 50 km/h, możliwe są tylko na północy.

źródło: IMGW-PIB

Reklama
Reklama
Reklama