Brzeski ZUS i Policja razem dla seniorów

0
ZUS w Brzegu
fot. archiwum
Reklama

Już w najbliższą środę (12.10) w siedzibie brzeskiego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych dyżurować będą konsultanci ZUS oraz policjanci z Komendy Powiatowej. Cel? Szerzenie wiedzy o podnoszeniu bezpieczeństwa seniorów.


Październik to miesiąc, w którym ZUS szczególną uwagę zwraca na osoby starsze. W ramach akcji „Zdrowo, bezpiecznie, bezgotówkowo” od wielu miesięcy promuje bezpieczeństwo finansowe emerytów i rencistów.

  • „W środę (12.10) od godziny 10, w brzeskim inspektoracie ZUS, oprócz konsultantów Zakładu do dyspozycji mieszkańców będą też policjanci. Wspólnie będą podpowiadać i wyjaśniać jak zadbać o bezpieczeństwo swoich finansów, jak nie dać się oszukać na policjanta bądź na pracownika ZUS. Obecnie coraz więcej naciągaczy żeruje na życzliwości osób starszych i nielegalnymi metodami próbuje wyłudzać oszczędności lub wrażliwe dane. Wspólne dyżury ZUS i Policji mają uświadamiać jak się chronić przed takimi praktykami” – mówi Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Kampania na rzecz bezpieczeństwa

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

Wybór sposobu jakim ZUS ma dostarczać klientom emerytury lub renty jest indywidulną decyzją świadczeniobiorcy. ZUS promuje jednak obrót elektroniczny w ramach akcji „Bezpiecznie, zdrowo, bezgotówkowo”. Firmuje ona zalety posiadania rachunku bankowego jako opcji bezpiecznej i wygodnej. Uświadamia też, że osoby starsze nie muszą być wykluczone z usług cyfrowych. Podkreśla, że trzymanie pieniędzy w domu może narażać seniorów na szereg coraz bardziej wyrafinowanych sposobów na wyłudzenie gotówki.

Na ubankowieniu zyskują przede wszystkim seniorzy, bo przelew emerytury zwiększa przede wszystkim ich bezpieczeństwo finansowe, osobiste i zdrowotne. Wypłata świadczeń na rachunek bankowy jest rozwiązaniem bezpiecznym. Ogranicza ryzyko kradzieży środków  w wyniku oszustw znanych jako metoda „na wnuczka” czy „na policjanta”. Gotówka dostarczana bezpośrednio do domu, w pełnej wysokości, naraża seniorów na niebezpieczeństwo kradzieży lub oszustwa.

Z policyjnych danych wynika, że każdego roku tysiące starszych osób traci w wyniku różnych przestępstw miliony złotych.Są to jednak tzw. przestępstwa stwierdzone, wprowadzone do systemu i odpowiednio opisane. Rzeczywista skala problemu, a także wartość strat mogą być znacznie wyższe.

Reklama