Wyjątkowy Dzień Edukacji Narodowej w ZSB w Brzegu  

0
Reklama

Dzień Edukacji Narodowej to święto całej społeczności szkolnej – dyrekcji, nauczycieli, pracowników administracji i obsługi. Uroczysty apel połączony z ślubowaniem klas pierwszych odbył się w naszej szkole 13 października.  


Już w czasach renesansu Andrzej Frycz odwoływał się do tematu szkolnictwa i wyrażał szacunek  do pracy nauczyciela. W czasach oświecenia, a dokładnie 14 października 1773 r. powołano Komisję Edukacji Narodowej. Dziś szkoła jest nowoczesna, choć boryka się z wieloma problemami, ulega przekształceniom. Jest ogromną częścią życia, naszą codziennością. Bywa kochana, ale bywa też „znienawidzona” a jednak jak napisała Eliza Orzeszkowa: „Miarą kultury społeczeństwa jest szacunek okazywany stanowi nauczycielskiemu” – tak rozpoczęła się uroczystość poprowadzona przez Maję Obodzińską i Krystiana Obiegłego z Samorządu Uczniowskiego.  

To dzięki Wam poza wiedzą, mamy odwagę i siłę by walczyć o własne marzenia. Dziękujemy wam, za to, że staracie się o to byśmy byli dobrymi ludźmi, aby słowo „człowiek” w naszym wykonaniu brzmiało dumnie – dodali prowadzący.  

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej
Materiał wyborczy KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA
Materiał wyborczy KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA
Materiał wyborczy KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA

Ten dzień zawsze kojarzy się z życzeniami, gratulacjami i podziękowaniami za trud wychowawczy i pedagogiczny wszystkich nauczycieli. I tym razem były życzenia, które wygłosiła Renata Jabłońska – Denes, dyrektor szkoły oraz Pani Ewa Smolińska, wicestarosta Powiatu Brzeskiego.  

Wielką sprawą jest kształtowanie młodych pokoleń i wielka odpowiedzialność spoczywa właśnie na nauczycielach. Nie ulega wątpliwości, że nauczyciele są istotą tego miejsca, to Wy służycie swoją wiedzą, swoimi umiejętnościami, swoim ogromnym doświadczeniem, bez Was nie byłoby uczniów, a uczniów nie byłoby bez nauczycieli – mówiła dyrektor szkoły. 

Życzę wam siły, wytrwałości, empatii, życzę wam żebyście się nigdy nie zniechęcili, życzę wam żebyście byli uważni na drugiego człowieka. Życzę wam nie siły, a mocy i tego co jest najpiękniejsze w naszym zawodzie – satysfakcji – mówiła dyrektor ZSB w Brzegu, zwracając się do nauczycieli i wszystkich pracowników szkoły. 

Kolejnym punktem uroczystości, było uroczyste ślubowanie klas pierwszych – „ja uczeń ZSB im. Księcia Jerzego II Piasta w Brzegu ślubuję uroczyście – wypełniać obowiązki ucznia, osiągać jak najlepsze wyniki w nauce, przestrzegać postanowień statutu szkoły, zachować postawę moralną i obywatelską godną ucznia szkoły, okazywać szacunek nauczycielom, kolegom, koleżankom szanować tradycję szkoły …” Zawsze moment wzniosły i wyjątkowy, który po latach wspomina się z wielkim sentymentem i wzruszeniem, choć i dziś nie zabrakło wzruszenia.  

Po ślubowaniu klas pierwszych uczniowie klas 4 LP, 3 TL wystąpili w krótkiej inscenizacji przygotowanej przez Agnieszkę Łukaszów, wychowawcę klasy 4 LP. 

Każdy człowiek na swojej drodze życia spotykał wielu nauczycieli. Zapamiętujemy tych wartościowych i prawdziwych, tych z powołaniem. Tych którzy pełnią wiele ról w ramach swojej pracy. Bo nauczyciel to przyjaciel, to instruktor, badacz, doradca, animator, artysta, organizator, mentor, konsultant, terapeuta i wiele innych.  Pokazuje swoim uczniom właściwą drogę, upomina, tłumacząc, dokąd może ich zaprowadzić obrana ścieżka. Dziś wybrzmiały wszystkie role nauczyciela, role które pełni nauczyciel ZSB w Brzegu. To piękne usłyszeć słowa – dziękuję za przestrzeń do rozwijania skrzydeł, dziękuję za cierpliwość, dziękuję za wrażliwość. Bo to dziś główne słowa, jakie przewijały się w klasach, na korytarzach i na głównej uroczystości.  Wyjątkowa atmosfera, którą stworzyli uczniowie swoim nauczycielom wprowadziła w przepiękny nastrój – życzliwości, przyjaźni, ale także wzruszenia, a niespodzianka od uczniów – tort z gromkim sto lat dla wszystkich pracowników szkoły był najpiękniejszym i słodkim zakończeniem uroczystości.  

Akademię przygotowała Agata Scąber i Agnieszka Łukaszów. 

tekst i zdjęcia: Monika Wojciechowska

Reklama
Materiał wyborczy KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA
Materiał wyborczy KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA