29 czerwca. Dziś obchodzimy m.in. Dzień Ratownika WOPR

0
fot. archiwum
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Kartka z kalendarza – 29 czerwca – sprawdzamy dla Was co kryje w sobie kalendarz. Słońce wzeszło o godzinie 4:16, a zajdzie o 21:02. Imieniny obchodzą m.in.: Benedykta, Kasjusz, Beata, Maria, Paweł, Emma, Piotr i Iweta. 29 czerwca obchodzimy Dzień Ratownika WOPR.


Dzień Ratownika WOPR

Ratują i dbają o bezpieczeństwo nad akwenami wodnymi. Dbają o to, byśmy mogli beztrosko odpoczywać nad jeziorami, stawami i nad morzem. Dziś Dzień Ratownika WOPR czyli święto ratowników Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Polsce, które obchodzone jest 29 czerwca.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej
Reklama

W roku 1927 Komisja Ratownictwa, działająca przy Polskim Związku Pływackim, z siedzibą w Siemianowicach, dla popularyzacji idei ratownictwa wodnego ustaliła dzień 29 czerwca jako Dzień Ratownika. Z inicjatywy Komisji zorganizowano w Polsce kilka pokazów ratowania tonących w Bydgoszczy i Grudziądzu.

Data nie jest przypadkowa. Tego dnia Kościół katolicki uroczyście obchodzi Dzień Świętego Piotra, który jest patronem m.in. WOPR-u.

Święto aktywnie jest obchodzone przez ratowników i osoby sympatyzujące, zaprzyjaźnione, którym idea ratowania ludzi w wodzie nie jest obca. Odbywają się imprezy kameralne, a także festyny, gdzie propaguje się ratownictwo.

Reklama
Reklama
Reklama