Nie wszyscy wiedzą, że w naszym regionie działa tradycyjna winnica

0
fot. Winnica Jania
Reklama

Winiarstwo na terenach Ziemi Brzeskiej ma ponad 700-letnią tradycję, ale sama uprawa winorośli i produkcja wina w naszym regionie miały w swojej historii przerwy. To jednak nie oznacza, że tego rodzaju rzemieślnictwo zostało zapomniane, bo już w najbliższą sobotę (2. września), w Krzyżowicach rozpocznie się tegoroczne winobranie!


  • „To będzie już 3. edycja naszego eventu. Ponad 140 osób zwiedzi nasza winnicę, weźmie w zbiorze winogron oraz pokazie procesów przetwórczych. Oczywiście nie może zabraknąć degustacji świeżego soku winogronowego, czy lokalnych serów. To wszystko w formie biesiady znanej z krajów, gdzie winiarstwo jest sztandarowym produktem turystycznym” – mówi pan Mateusz Jania.

    Lokalny technolog winiarstwa prowadzi winnicę wspólnie z żoną Alicją. Swoją przygodę z eksperymentowaniem winorośli rozpoczęli w 2013 roku. Najpierw w małym, przydomowym ogródku, a obecnie na blisko 2-hektarowym polu pomiędzy Krzyżowicami a Olszanką.

Jako ciekawostkę warto dodać, że wśród wiodących winorośli znajdują się takie szczepy jak: Solaris, Johanniter, Pinot Noir orazCabernet Cortis.

  • „Udział w tegorocznym winobraniu zgłosiło już ok. 140 osób i niestety jest to limit uczestników, jaki możemy przyjąć, ale planujemy kolejne wydarzenia dla mieszkańców powiatu brzeskiego. Będziemy cyklicznie oprowadzać po naszej winnicy, prowadzić ciekawe rozmowy edukacyjne, np. na temat gatunków i uprawy winorośli, aby każdy mógł spróbować tego we własnym ogródku. Chcemy promować ideę odrodzenia winiarstwa na terenach Ziemi Brzeskiej oraz kultywować ponad 700-letnią tradycję winiarską naszego regionu” – podsumowuje właściciel Winnicy Jania.
Reklama