Kolejna kontrola w brzeskim szpitalu – kolejne nieprawidłowości i kary

0
Na zdjęciu od lewej: Monika Jurek członek zarządu powiatu, starosta Jacek Monkiewicz i Kamil Dybizbański dyrektor BCM (fot. archiwum)
Reklama

„Pacjenci widmo”, niekompetentny i niespełniający wymogów personel oraz wykazywanie większej niż faktyczna ilości godzin pracy specjalistów – to główne nieprawidłowości wykazane w trakcie kontroli Narodowego Funduszu Zdrowia w brzeskim szpitalu. W konsekwencji  BCM musiał zwrócić prawie 70 000 złotych do NFZ. To kolejne „osiągnięcia” w zarządzaniu placówką leczniczą w naszym powiecie. A zarząd powiatu w składzie: Jacek Monkiewicz, Monika Jurek, Arletta Kostrzewa, Ewa Smolińska oraz Tomasz Komarnicki na sesjach twierdzą, że „szpital się dobrze rozwija, nie ma żadnych problemów i wszystko jest w porządku”…


W dniach od 17.07.2023 r. do 18.09.2023 r. (Numer postępowania kontrolnego: DK.TWK- VII.4840.008.2023.S), Departament Kontroli Narodowego Funduszu Zdrowia prowadził kontrolę w Brzeskim Centrum Medycznym. Tematem kontroli była realizacja i rozliczanie świadczeń w oddziale dziennym psychiatrycznym. Zakres kontroli obejmował prawidłowość realizacji umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej dotyczącej opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień. Kontrolujący badali świadczenia dzienne psychiatryczne dla dorosłych, koncentrując się przede wszystkim na rozliczeniu tak zwanych osobodni w oddziale dziennym psychiatrycznym ogólnym. Sprawdzali spełnienie  warunków realizacji świadczeń dotyczących personelu oraz wydawanie pacjentom, zgodnie z posiadanymi kompetencjami, leków zawierających w swoim składzie substancje bardzo silnie działające (psychotropowe). Okres objęty kontrolą to działalność oddziału w okresie od 01.01.2023 r. do dnia rozpoczęcia kontroli, tj. 17.07.2023 r.

Porażające nieprawidłowości: „pacjenci widmo” i brak odpowiedniego personelu

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

Przede wszystkim kontrolerzy wyłapali 301 tak zwanych osobodni, których w zasadzie… nie było.  Okazało się, że w przypadku aż takiej liczby pacjentów ich dzienny pobyt na oddziale nie był potwierdzony żadnymi zapisami w dokumentacji medycznej pacjentów. Oczywiście, brzeski szpital takich „pacjentów widmo” wykazywał w sprawozdaniach i pobierał za ich „leczenie” nienależne mu wynagrodzenie.

Kontrola kompetencji i uprawnień personelu zatrudnionego na oddziale wypadła „równie dobrze”. Okazało się, że zatrudniony przez brzeski szpital personel nie posiadał  wymaganych kwalifikacji. Kontrolujący stwierdzili brak wśród personelu pielęgniarki posiadającej odpowiednie kwalifikacje zawodowe, zatrudnionej w wymiarze co najmniej 6 h i 20 min. tygodniowo. Kontrola NFZ wykazała także, że  jeden z lekarzy posiada zgodę na wykonywanie zawodu lekarza w podmiocie leczniczym na terytorium RP, jednak nie spełnia żadnego z wymogów specjalizacyjnych określonych przez Ministra Zdrowia!

Również w samym leczeniu pacjentów kontrolujący dopatrzyli się nieprawidłowości. Stwierdzono między innymi, że udzielanie świadczeń medycznych odbywało się w sposób lub w warunkach nieodpowiadających wymogom określonym w obowiązujących przepisach lub umowie. Wykazano brak co najmniej 9 godzin i 17 minut tygodniowo w zatrudnieniu lekarza specjalisty w dziedzinie psychiatrii oraz brak w zatrudnieniu przez co najmniej 15 godzin i 47 minut tygodniowo lekarza specjalisty w dziedzinie psychiatrii, lub lekarza, który posiada specjalizację I stopnia w dziedzinie psychiatrii, lub lekarza w trakcie specjalizacji w dziedzinie psychiatrii.

Kontrolerzy przyłapali także brzeski szpital na udzielaniu świadczeń przez personel medyczny w wymiarze czasu pracy niezgodnym z umową.  Okazało się, że lekarz specjalista w dziedzinie psychiatrii, którego brzeski szpital wykazywał w umowie NFZ w wymiarze udzielania świadczeń 32 godzin tygodniowo, faktycznie udzielał świadczeń przez 6,5 godziny tygodniowo…

Kontrolerzy tylko w zakresie wydawania pacjentom przez personel medyczny, zgodnie z posiadanymi kompetencjami, leków zawierających w swoim składzie substancje bardzo silnie działające (psychotropowe) nie stwierdzili nieprawidłowości.

Kary dla szpitala za kombinacje w rozliczeniach z NFZ

Stwierdzone prze kontrole wykazywanie „pacjentów widmo”, oszczędzanie na zatrudnianiu kompetentnych pracowników i wykazywanie większej niż faktyczna ilości godzin pracy specjalistów drogo kosztowało brzeski szpital. Sama kara za wykryte nieprawidłowości to 17 323,98 zł. Do tego szpital musiał oddać 48 478,68 zł z tytułu zwrotu nienależnie uzyskanych z NFZ środków finansowych.

Zalecenia pokontrolne najbardziej dobitnie pokazują rozmiar i zakres nieprawidłowości. Kontrolujący pouczają dyrekcję szpitala, aby „… sprawozdawać osobodni pobytu pacjentów w Oddziale Psychiatrycznym Dziennym wyłącznie faktycznie wykonane i udokumentowane odpowiednimi zapisami w dokumentacji medycznej… ”.

Żądają również, aby „… Uzupełnić zatrudnienie personelu medycznego w Oddziale Psychiatrycznym Dziennym o pielęgniarkę w wymiarze co najmniej 6 godzin i 20 minut tygodniowo z kwalifikacjami określonymi w zał. nr 4 lp. 1 pkt 1.5 rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień, o lekarza specjalistę w dziedzinie psychiatrii, w wymiarze co najmniej 9 godzin i 17 minut tygodniowo, oraz o lekarza w wymiarze co najmniej 15 godzin i 47 minut tygodniowo z kwalifikacjami określonymi w zał. nr 4 lp. 1 pkt 1.2) w/w rozporządzenia Ministra Zdrowia…”.

Na koniec kontrolujący nakazali „…  złożyć korekty raportów statystycznych, dotyczących niezasadnie sprawozdanych i rozliczonych świadczeń …”

Zapytaliśmy dyrektora BCM Kamila Dybizbańskiego o konsekwencje jakie wyciągnął wobec osób pracujących na oddziale oraz o to, czy złożył odwołanie od wyników kontroli. Spytaliśmy również o to, czy tym razem powiadomił starostwo o wynikach kontroli, ponieważ w przypadku innej kontroli (NIK) nie poinformowano Zarządu Powiatu Brzeskiego. Podobne pytania wysłaliśmy także do Starosty Jacka Monkiewicza, jednak na nasze pytania odpowiedział tylko dyrektor BCM Kamil Dybizbański, natomiast starosta Jacek Monkiewicz do chwili publikacji tego artykułu nie odpowiedział.

Redakcja: Czy i kiedy został przekazany do Starostwa Powiatowego w Brzegu protokół pokontrolny z wyżej wymienionego postępowania?

Dyrektor BCM: Protokół pokontrolny został przekazany do Starostwa Powiatowego w dniu 03.11.2023r. wraz z informacją o sposobie wykorzystania uwag i wykonania zaleceń. W dniu 15.11.2023r. na Zarządzie Powiatu został omówiony przez Dyrektora Kamila Dybizbańskiego.

Redakcja: Czy i wobec kogo oraz jakie konsekwencje związane ze stwierdzonymi nieprawidłowościami wyciągnęła dyrekcja BCM?

Dyrektor BCM: Z osobami odpowiedzialnymi za sprawozdanie zrealizowanych świadczeń w oddziale dziennym psychiatrycznym zostały przeprowadzone rozmowy dyscyplinujące oraz ponownie przez Kierownika Działu Rozliczeń i Weryfikacji Świadczeń Medycznych zostały im przypominane zasady sprawozdawania świadczeń oraz obowiązkiem dokumentowania obecności pacjentów na oddziale.

Redakcja:  Czy dyrekcja BCM odwołała się od wyników postępowania kontrolnego? Jeśli tak to proszę o kopię tego odwołania. Jeśli nie to proszę napisać dlaczego?

Dyrektor BCM: Brzeskie Centrum Medyczne nie wnosiło zastrzeżeń do wystąpienia pokontrolnego, zastosowaliśmy się do zaleceń pokontrolnych. W chwili obecnej świadczenia są sprawozdawane poprawnie, zespół pracuje nad zwiększeniem kontraktu w ramach nadwykonań w celu minimalizacji strat finansowych jakie zostały poniesione w związku z wykryciem nieprawidłowości w sprawozdawaniu zrealizowanych świadczeń w ramach oddziału dziennego psychiatrii. Dyrektor regularnie monitoruje wyniki działań zespołu z oddziału; w oddziale został zatrudniony lekarz wspierający pracę oddziału oraz jedna z pielęgniarek kończy kurs kwalifikacyjny w dziedzinie pielęgniarstwa psychiatrycznego co maksymalnie podnosi renomę oddziału, który jako jedyny na ogromnym obszarze świadczy usługi w zakresie psychiatrii w ramach oddziału.

Reklama