Wywiady z kandydatami na burmistrza Brzegu trafiły do kosza. Ktoś zablokował wyborcze audycje w lokalnym Radiu z Pasją

0
fot. Radio z Pasją / Facebook
Reklama

Słuchacze internetowego Radia z Pasją, które funkcjonuje przy Brzeskim Centrum Kultury, nie będą mogli posłuchać audycji wyborczych z udziałem wszystkich kandydatów na burmistrza Brzegu. Cały wyborczy projekt lokalnej rozgłośni został zablokowany niedługo po nagraniach rozmów z kandydatem Tomaszem Kubiakiem oraz kandydatką Violettą Jaskólską – Palus. Pilnie odwołano także nagranie z kandydatem Grzegorzem Chrzanowskim.


Studio już nagrywało. Wszak statut BCK posiada w zakresie swojej działalności – działalność wydawniczą, a przecież ta obejmuje produkcję i rozpowszechnianie informacji. Jak ustalił portal Brzeg24.pl, Radio z Pasją miało już nagrane dwa wywiady: jeden z Tomaszem Kubiakiem , a drugi z Violettą Jaskólską-Palus. 1 marca zaplanowane było nagranie rozmowy z kandydatem Grzegorzem Chrzanowskim, jednak zostało odwołane kilka dni wcześniej.

  • „Potwierdzam, że brałem udział w wywiadzie dla Radia z Pasją, w jego siedzibie, mieszczącej się w Brzeskim Centrum Kultury. To było w piątek 16 lutego o godzinie 11:00. Rozmowa trwała około dwie godziny, poruszane były w niej tematy nadchodzących wyborów samorządowych, w tym m.in. mojego programu. Nie wiem z jakiej przyczyny wywiad nie został opublikowany, tym bardziej, że rozmowa była naprawdę bardzo merytorycznie przeprowadzona z nowym redaktorem Radia z Pasją, panem Norbertem” – mówi Tomasz Kubiak, kandydat na burmistrza Brzegu z ramienia KKW Trzecia Droga PSL – PL2050 Szymona Hołowni.
  • „Tak, udzieliłam wywiadu dla Radia z Pasją, ale po kilku dniach dowiedziałam się, że nie zostanie on wyemitowany. Niestety nie wiem z jakiego powodu odwołano emisję nagranej rozmowy na antenie radia. Na pewno nie była to decyzja zależna ode mnie” – komentuje Violetta Jaskólska – Palus, kandydatka na burmistrza Brzegu z KWW Towarzystwa Rozwoju Ziemi Brzeskiej.
  • „Otrzymałem zaproszenie do Radia z Pasją na rozmowę, która była zaplanowana na 1 marca, ale 26 lutego otrzymałem wiadomość SMS, że wywiad na antenie został odwołany i nie dojdzie do skutku. Nie znam powodów, nikt ich nie wyjaśniał, ale proszę mi wierzyć, że w obecnej sytuacji nic nie jest w stanie mnie zaskoczyć. Przykro mi, że kampania wyborcza nie może odbywać się na równych warunkach w sposób demokratyczny” – komentuje Grzegorz Chrzanowski, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Brzegu i kandydat na burmistrza Brzegu z własnego, bezpartyjnego komitetu wyborczego.

O tym, że wywiady wyborcze w Radiu z Pasją zostały odwołane, potwierdził nam w rozmowie telefonicznej dyrektor BCK Jacek Ochmański. Pierwszą oficjalną przyczyną miały być rzekomo problemy techniczne, ale gdy o sprawę zapytaliśmy burmistrza Brzegu, to odpowiedzi nie otrzymaliśmy. A w zasadzie otrzymaliśmy, jednak Jerzy Wrębiak „odpowiedział nam”… ustami dyrektora BCK. Tak, to nie pomyłka. Na pytania skierowane do Jerzego Wrębiaka, odpowiedź przesłało nam Biuro Promocji, Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Miasta, ale było to pismo podpisane przez dyrektora BCK! A przecież Jacek Ochmański nie jest ani rzecznikiem prasowym burmistrza, ani pracownikiem Urzędu Miasta. Kuriozum było tym większe, że w tej odpowiedzi zmieniono już wersję powodów anulowania audycji i wskazano na rzekome niezgodność z kodeksem wyborczym.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej
  • „Czy Pan Jerzy Wrębiak wywierał naciski na pracowników miejskiego Radia z Pasją, aby nie emitowano na antenie radia rozmów z kandydatami na burmistrza Brzegu? Jeśli tak, to dlaczego Pan Jerzy Wrębiak zastosował cenzurę i zablokował planowany cykl rozmów z kandydatami na burmistrza Brzegu?” – zapytaliśmy Jerzego Wrębiaka.
  • „W odpowiedzi na zapytanie redaktora Pawła Kowalczyka informuję, że stawiane zarzuty są nieprawdziwe. Radio z Pasją, prowadzone przez Brzeskie Centrum Kultury, zaplanowało audycję z kandydatami na radnych i burmistrza, ale po analizie prawnej, tj. po analizie głównie art. 108 Kodeksu wyborczego, wycofało się z tego pomysłu z uwagi na to, by zapisów wspomnianych przepisów prawa nie złamać (w tym przepisów dot. agitacji wyborczej oraz orzecznictwa w sprawach dot. złamania tych przepisów). Nadrzędnym celem funkcjonowania Radia z Pasją jest informowanie o wydarzeniach artystycznych i emisja audycji o brzeskiej kulturze, sztuce, ludziach sztuki, itp.” – czytamy w piśmie dyrektora BCK Jacka Ochmańskiego, które ma stanowić odpowiedź na nasze pytania do burmistrza Jerzego Wrębiaka.

Pozostając przy sztuce można zauważyć, że z pluralizmu oraz misji informacyjnej miejskiego radia, wyszła marna tragikomedia. W naszej ocenie pod pismem co prawda podpisał się dyrektor BCK, ale treść odpowiedzi została obmyślona i przygotowana na ul. Robotniczej w brzeskim magistracie. Sprawa jest o tyle dziwna, że po pierwsze: Jacek Ochmański kilka dni wcześniej twierdził, że wywiady nie odbędą się ze względów technicznych, a nie ze względów prawnych. Po drugie dlatego, że – tak wskazywałaby logika pracy dziennikarskiej – analizę prawną możliwości przeprowadzenia wywiadów z kandydatami na burmistrza Brzegu wykonuje się przed podjęciem działań, a nie po nagraniu wywiadów. Po trzecie dlatego, że BCK nie jest żadnym urzędem administracji samorządowej, sądem lub szkołą, aby w ogóle przytaczać art. 108 Kodeksu wyborczego, i to w kontekście internetowego radia, a nie agitacji na scenie.

W całej sprawie jest też tzw. „radosne zakończenie”, albowiem jednego z kandydatów ominęły problemy techniczne i kodeks wyborczy. Chodzi mianowicie o Tomasza Witkowskiego, kandydata na wójta Gminy Skarbimierz. Miał on wyjątkowe szczęście. Z tym byłym wiceburmistrzem Brzegu i politycznym kolegą burmistrza Wrębiaka rozmowę nagrano i wyemitowano w Radiu z Pasją. Jeszcze przed zaistnieniem „problemów technicznych” i wykonaniem „analizy prawnej”.

Reklama