Policjanci przypominają o obowiązkowym wyposażeniu rowerów

0
fot. archiwum / zdjęcie ilustracyjne

Pogoda i okoliczności sprzyjają coraz częstszym podróżom przy wykorzystaniu naszych jednośladów. Należy jednak pamiętać, że rowery, tak jak samochody czy inne pojazdy, muszą spełniać wymagania związane z bezpieczeństwem.


– Zgodnie z ustawą Prawo o ruchu drogowym: pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę – informuje brzeska komenda i przypomina o podstawowym wyposażeniu jednośladów.

Rower powinien być wyposażony:
– z przodu – w co najmniej jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej (może być migające);
– z tyłu – w co najmniej jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz w co najmniej jedno światło pozycyjne – barwy czerwonej (może być migające);
– w co najmniej jeden skutecznie działający hamulec;
– w dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku.

Rower może być wyposażany:
– z przodu – w światło odblaskowe barwy białej;
– na kołach – w światła odblaskowe barwy żółtej samochodowej (przynajmniej po jednym na koło);
– na pedałach – w światła odblaskowe barwy żółtej samochodowej;
– w odblaskowy pasek w kształcie nieprzerwanego pierścienia, umieszczony na obu bokach opony albo elementy odblaskowe w kształcie nieprzerwanego pierścienia, umieszczone na bocznych płaszczyznach kół.

– „Rowerzysta od zmierzchu do świtu lub w tunelu jest obowiązany używać świateł stanowiących obowiązkowe wyposażenie roweru. Ponadto musi zachować szczególną ostrożność, jak również włączyć światła, w które rower jest wyposażony (z przodu i z tyłu) w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza (mgła, deszcz, itp.). Podczas jazdy w dzień przy dobrej widoczności dopuszcza się, aby światła pozycyjne roweru, były zdemontowane, natomiast na stałe musi być zamontowane obowiązkowe światło odblaskowe” – czytamy w komunikacie policji.

Kask i kamizelka odblaskowa nie są obowiązkowe, jednak warto je mieć na sobie podczas jazdy na rowerze. Kask chroni głowę podczas ewentualnego upadku, natomiast kamizelka odblaskowa zwiększa naszą widoczność na drodze.