Małe derby na Stadionie Miejskim w Brzegu. Stal Brzeg zagra z Foto-Higieną Gać

0

W 5. kolejce III ligi na Stadionie Miejskim w Brzegu kibice będą świadkami „małych derbów”, gdyż Stal zmierzy się z przeciwnikiem zza miedzy, czyli Foto-Higieną Gać. Po ostatnich dwóch zwycięstwach Stali, odniesionych w bardzo dobrym stylu, wierni fani klubu liczą na to, że dyspozycja drużyny przełoży się na kolejne trzy punkty i umocnienie się w czołówce tabeli. Mecz odbędzie się w sobotę (22.08) o godz. 17:00.

Klub z Gać (wieś nieco ponad 400 mieszkańców) powstał w 1946 roku. Obecny sezon Foto-Higieny jest już siódmym na szczeblu trzecioligowym. Jako beniaminek Foto-Higiena zajęła 11. miejsce w tabeli, a poprzedni, niedokończony sezon zakończyła na 12. pozycji (24 punkty w 18 meczach, bilans 6-6-6). W letniej przerwie pomiędzy rozgrywkami w Foto-Higienie doszło do kilku istotnych zmian. Przede wszystkim zespół opuścił trener Jacek Fojna, a zastąpił go Grzegorz Dorobek z GKS-u Mirków/Długołęka. Dużą stratą dla drużyny było odejście bramkarza Marcina Gąsiorowskiego, obrońcy Kacpra Czajkowskiego, czy doświadczonego Marcina Buryły. Wśród nowych zawodników wymienić można Jakuba Horańskiego (w sezonie 2018/19 występował w Stali) oraz Jakuba Piątka, który w poprzednich rozgrywkach grał w drużynie juniorów Stali. Przybyli także: Michał Bodys (Piast Gliwice), Damian Jaroszewski i Mateusz Krzymiński (obaj AKS Strzegom), Szymon Janiuk (Orzeł Marszowice), Jakub Piątek (Stal Brzeg – juniorzy), Jakub Horański (LZS Starowice), Aleksander Rokosz (Miedź II Legnica). Odeszli zaś: Marcin Buryło (Bielawianka Bielawa), Kacper Czajkowski (Polonia Bytom), Marcin Gąsiorowski (Gryf Gryfów Śląski), Adrian Jeziorski (Piast Nowa Ruda – koniec wypożyczenia), Miłosz Kubacki (problemy zdrowotne), Piotr Wojciechowski (szuka klubu).

Latem Foto-Higiena nie próżnowała, jeśli chodzi o rozgrywanie meczów. Z pięciu sparingów Gać wygrała trzy (1:0 z Sokołem Marcinkowice, 3:1 z Unią Ząbkowice Śląskie i 2:0 z Bielawianką) oraz dwa przegrała (1:3 ze Ślęzą i 0:3 ze Śląskiem II Wrocław). Drużyna ukończyła także rozgrywki Pucharu Polski z ubiegłego sezonu. Po pokonaniu Sokoła Wielka Lipa (2:0), przeszkodą nie do przejścia okazały się rezerwy Śląska (porażka 1:4).

Po czterech kolejkach III ligi sobotni (22.08) rywale Stali mają na koncie cztery punkty i zajmują 11. miejsce w tabeli. Co warte zauważenia, wszystkie oczka zdobyli w meczach wyjazdowych. Na własnym obiekcie Foto-Higiena doznała dwóch dotkliwych porażek. Dodajmy w tym miejscu, że Stal po czterech kolejkach jest na wysokim, 3. miejscu z siedmioma punktami na koncie. Dodajmy, że w pojedynkach z Foto-Higieną, Stal nie wygrała jeszcze ani razu – dwukrotnie remisując i raz przegrywając. Bardzo blisko trzech punktów brzeżanie byli w listopadzie ubiegłego roku, ale wówczas zwycięstwo wypuścili z rąk w 89. minucie.

Mecz Stali i Foto-Higieny odbędzie się w sobotę (22.08) o godz. 17:00 na Stadionie Miejskim w Brzegu. Bilety na to spotkanie można zakupić w czwartek i piątek (20-21.08) w godz. 18-19 na Stadionie oraz w dniu meczu. Przedstawiciele klubu zachęcają jednak, by w dniu meczu przybyć odpowiednio wcześniej przed bramy wejściowe, by nie tworzyć kolejek. Obowiązują także szczególne zasady sanitarne, w tym m.in. zakrycie ust i nosa, 1,5-metrowy odstęp.

Historia bezpośrednich meczów: 2018/19: Foto-Higiena Gać – Stal 2:1; 2018/19 Stal – Foto-Higiena Gać 1:1; 2019/20 Foto-Higiena Gać – Stal 1:1.

Dotychczasowe mecze Foto-Higieny Gać: 1. kolejka: Polonia Nysa – Foto-Higiena 1:2 (bramki: Chodyga sam., Przybylski); 2. kolejka: Foto-Higiena – Ruch Chorzów 1:4 (Przybylski); 3. kolejka: ROW 1964 Rybnik – Foto-Higiena 1:1 (Przybylski); 4. kolejka: Foto-Higiena – Warta Gorzów 1:3 (Przybylski).