Zawody modelarskie F1D i A6 w Grodkowie [ZDJĘCIA]

0
Reklama

W miniony weekend (21-23.08) w Grodkowie na Hali Sportowej im. Z. Zielonki odbywały się zawody modeli F1D oraz A6. W współzawodnictwie uczestniczyło łącznie trzynastu zawodników z pięciu klubów, którzy rywalizowali o Pucharu Polski Modeli Halowych.


Użyte materiały do konstrukcji tych samolotów to balsa (rodzaj drewna), cienka folia posiadająca grubość nie przekraczającą 0,5 mikrona, wolfram, kevlar (używany do konstrukcji, kamizelek balistycznych), aluminium oraz inne materiały, które mogą taki mały samolot obciążyć i poprawić ich lot bo zdarza się, że ich waga wynosi mniej niż zakładana w kategorii F1D – 1,4 g. Czas lotu to dla konstruktorów emocjonujący moment, starają się bowiem osiągnąć jak najlepsze wyniki, poprawiać ich lot. Modele w tej kategorii potrafią nawet latać do 20 minut.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

Trenuję od dwóch lat, zawsze poznaję coś nowego, budowa modeli jest najbardziej trudna. Konstrukcję wykonuję sam, zazwyczaj zajmuje to do sześciu godzin, lubię obserwować jak mój model lata na zawodach – powiedział Nikodem Nieroba z Aeroklubu Częstochowskiego.

Mam taką pasję i zainteresowanie od dziecka, dokładnie nie wiem od kiedy latam. Jako sześciolatek, nie umiałem jeszcze czytać znalazłem na strychu książkę z lat 50′ XX w. Dla technikum górniczego. Znajdowały się w niej pięknie narysowane maszyny począwszy od dźwigni, kończąc na silnikach. Prawdopodobnie to zaważyło na tym, że zainteresowałem się konstruowaniem modeli samolotowych, które trwa do dzisiaj. Obecnie jestem instruktorem, prowadzę zajęcia w Aeroklubie Częstochowskim, gdzie szkolę swoich wychowanków, sam również biorę udział w zawodach, bardziej dla najmłodszych i przyjemności niż dla wyników. Jest bardziej zabawa przez naukę – dodaje Mariusz Wrona z Aeroklubu Częstochowskiego.

Nie wiem, jak to się zaczęło, jak zainteresowałem się modelami samolotów, ale mój tato jak był młody to również chodził na zajęcia modelarskie. Najtrudniejsze jest nawracanie, wszystko zależy również od użytych materiałów w tym gumy, która potrafi mieć różną wagę i długość. Na zawody przyjeżdżam z czystej przyjemności, lubię patrzeć jak mój samolot unosi się w powietrzu, rywalizacja mniej się liczy. Dzisiaj osiągnąłem czas 5:52, nie wiem, czy ktoś miał dziś lepszy czas – mówił Kuba Magiera z Aeroklubu Częstochowskiego.

Miejsca przyznawano w kategorii OPEN oraz JUNIOR Puchar Polski A6. Wyniki:

Pierwsza trójka OPEN: 1: Paweł Frąckiewicz (SMO „Feniks” – ML przy OKiR Grodków, czasy MAX1: 6:55, MAX2 6:14, wynik: 13:09), II Jerzy Galus (SMO „Feniks” – ML przy OKiR Grodków, czasy MAX1: 6:27, MAX2 6:25, wynik: 12:52), III Mariusz Wrona (Areoklub Częstochowski, czasy MAX1: 6:32, MAX2: 5:52, wynik: 12:24.

Pierwsza trójka JUNIOR: I Nikodem Nieroba (Aeroklub Częstochowski, czasy MAX1: 5:54, MAX2 5:49, wynik: 11:43), II Jakub Magiera (Aeroklub Częstochowski, czasy MAX1: 5:52, MAX2 4:15, wynik: 10:07), III Wiktoria Hałasa (SMO „Feniks” – ML przy OKiR Grodków, czasy MAX1: 5:15, MAX2 4:33, wynik: 9:48).

W zawodach, każdy z zawodników miał do wykorzystania sześć prób, dwie najlepsze były brane pod uwagę w końcowej klasyfikacji. Kolejne zawody na hali w Grodkowie odbędą się w przyszłym roku.

Reklama