Ministerstwo Zdrowia (raport 13-05) – 142 nowe przypadki w całym kraju (322 przez całą dobę), 2 na Opolszczyźnie

0
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Dziś (13-05) popołudniu, resort zdrowia opublikował kolejny raport o stanie zagrożenia epidemicznego. Potwierdzono 142 nowe przypadki (322 przez całą dobę), liczba osób zakażonych koronawirusem wzrosła do 17 204 osób. W ciągu ostatnich kilku godzin zmarło 15 pacjentów. Od początku wybuchu epidemii w Polsce śmierć spowodowaną COVID-19 poniosło 861 osób.


„Mamy 142 nowe, potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem z województw: śląskiego (54),
mazowieckiego (51), dolnośląskiego (12), łódzkiego (11), małopolskiego (7), opolskiego (2), pomorskiego (2), warmińsko-mazurskiego (1), wielkopolskiego (1), zachodniopomorskiego (1).”
– informuje Ministerstwo Zdrowia.

Jednocześnie resort podał informację o śmierci 15 osób zakażonych koronawirusem: 75 – letnia kobieta, 93 – letnia kobieta, 77 – letni mężczyzna, 82 – letni mężczyzna Poznań, 83 – letnia kobieta Grudziądz, 82 – letni mężczyzna, 67 – letnia kobieta Warszawa, 60 – letni mężczyzna Siedlce, 73 – letni mężczyzna Wrocław, 52 – letni mężczyzna Zawiercie, 70 – letnia kobieta Racibórz, 94 – letnia kobieta, 84 – letnia kobieta, 90 – letni mężczyzna, 90 – letnia kobieta Wolica. Większość osób miała choroby współistniejące.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej
Reklama
Reklama

Obecny bilans (środa 13-05 na godz. 17:40) zakażeń koronawirusem to 17 204 osoby. Zanotowano już 861 wypadków śmierci z powodu zakażenia.

Opolszczyzna
Odnotowano dwa nowe potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem w regionie. SARS CoV-2 wykryto u dwóch mężczyzn – mieszkańca pow. strzeleckiego i opolskiego. Mężczyzna z pow. strzeleckiego jest w średnim wieku, jego stan jest dobry i obecnie przebywa w kwarantannie domowej. Mieszkaniec pow. opolskiego jest w sile wieku, jednakże na tę chwilę brak info. o stanie pacjenta oraz jego miejscu pobytu.
O kolejne 9 osób powiększyło się grono ozdrowieńców w regionie. Poniżej dane dot. tych przypadków oraz dane epid. na Opolszczyźnie 13 maja br.

Raport 

1. Liczba osób hospitalizowanych z podejrzeniem / stwierdzeniem zakażenia nowym koronawirusem wynosi 65 os.

Łącznie od początku epidemii – 504 os.

  1. Liczba osób chorych/potwierdzonych zakażeń koronawirusem ogółem od początku epidemii wynosi 503 os.  

      Liczba osób AKTUALNIE ZAKAŻONYCH – CHORYCH280 os. (od ogólnej liczby zakażonych odejmujemy osoby zmarłe i ozdrowieńców).

  1. Liczba osób w województwie opolskim poddanych kwarantannie (zgodnie z decyzją PPIS oraz obowiązkiem kwarantanny „granicznej”) łącznie od początku epidemii wynosi 22581 os.
  2. Liczba osób w województwie opolskim poddanych kwarantannie wyłącznie decyzją PPIS od początku epidemii – 5237 os.
  3. Liczba osób w województwie opolskim pod czynnym nadzorem organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej obecnie wynosi 158 os.

Łącznie od początku epidemii – 2487 os.

  1. Liczba ozdrowieńców ogółem spośród liczby zakażonych wynosi 187 os.
  2. Liczba zgonów 36 os.

    Informacja, że ktoś jest hospitalizowany to wiadomość, że przebywa w szpitalu. Niekoniecznie oznacza to, że jest nosicielem koronawirusa, albo że jest chory na COVID-19. Niektóre osoby mają objawy chorobowe, ale jest to np. grypa. Dopiero po wykonaniu testu wiadomo, czy mamy do czynienia z zakażeniem koronawirusem.

    Informacja, że ktoś jest objęty kwarantanną dotyczy osób zdrowych, które miały bliski kontakt z osobami zakażonymi lub podejrzanymi o zakażenie koronawirusem. Osoba nią objęta przebywa w swoim mieszkaniu przez dwa tygodnie — liczone od dnia ostatniego kontaktu z zakażonym lub od dnia powrotu z regionu ryzyka. Nie wolno jej wychodzić, nawet z psem na spacer, do sklepu czy do lekarza. To kwestia odpowiedzialności, bo może być nosicielem koronawirusa i zakażać, choć sama nie ma objawów. Nikomu nie wolno takiej osoby odwiedzać.

    Informacja, że ktoś jest objęty nadzorem epidemiologicznym oznacza, że nie miał bezpośredniego kontaktu z nosicielem lub chorym, ale na wszelki wypadek sprawdza się stan zdrowia tej osoby. Chodzi np. o pracę w jednym budynku, w którym przebywał nosiciel koronawirusa. Nadzór epidemiologiczny trwa 14 dni. Odbywa się w porozumieniu z pracownikami inspekcji sanitarnej po wywiadzie epidemiologicznym. Należy przejść na pracę zdalną w domu, zawiesić życie towarzyskie, ograniczyć do minimum wyjścia. Dwa razy dziennie mierzyć sobie temperaturę, kontrolować swój stan zdrowia. 


 

Reklama
Reklama
Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj