Brzeski ślad w Grudziądzu

0
Tablica z Brzegu - przekazanie
Reklama

Liczący prawie 100 tysięcy mieszkańców Grudziądz, leży w województwie kujawsko-pomorskim i pozostaje w cieniu Bydgoszczy i Torunia. Malowniczo położony na wysokim prawym brzegu Wisły szczyci się bogatą starówką z charakterystycznym zespołem spichrzów, które są pozostałością po wielkim ośrodku handlu zbożem w dawnych wiekach. Ma też pamiątkę po zburzonym zamku krzyżackim- okrągłą wieżę o nazwie Klimek. W okresie międzywojennym Grudziądz był nazywany stolicą polskiej kawalerii, w nim bowiem szkolono oficerów kawalerzystów do służby w Wojsku Polskim. Z nowszych atrakcji tego miasta warto wymienić Geotermię z zespołem basenów solankowych i niezwykłą, w kształcie piramidy ze szkła, tężnią solankową.


W wyjątkowym miejscu, w sąsiedztwie bulwarów nad Wisłą i murów obronnych, przed laty założono w Grudziądzu Park Miast. Jego oryginalną ozdobę stanowi zbiór obecnie 5 słupów, do których umocowane jest 27 tablic z nazwami ulic Grudziądzkich jakie znajdują się w miastach Polski i Niemiec. Poszczególne tablice są charakterystyczne dla różnych systemów informacyjnych miast z których pochodzą, wykonane w odmiennych kolorach, z napisami o rozmaitych krojach czcionki, niekiedy mają herb. Dodatkowo każda tablica opatrzona jest podpisem jakie miasto reprezentuje.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

Można tam naocznie przekonać się, że ulice Grudziądzkie mają m.in. Toruń, Świnoujście, Kraków, Gdańsk, Wrocław. Nazwa Grudziądz po niemiecku to Graudenz, stąd jego ulice w tym języku czyli Graudenzer Strasse są m. in. w Berlinie, Bremie, Dortmundzie, Hamburgu, Monachium, Wuppertalu oraz partnerskim mieście Brzegu – w Goslarze.

Niestety, do niedawna, nie było tam tablicy z Brzegu, w którym też przecież mamy ulicę Grudziądzką położoną w sąsiedztwie ulic takich jak Poznańska, Gdańska, Katowicka i Górnośląska, na osiedlu południowym w okolicy dawnego kąpieliska. Taką lukę wypadało zatem udanie wypełnić.

W połowie października br. delegacja brzeskich przewodników turystycznych PTTK uczestniczyła w ogólnopolskim zlocie przewodników pod znaczącym tytułem: SPA (Spotkania Pełne Atrakcji). Organizatorem imprezy było koło przewodników turystycznych przy Oddziale PTTK w Grudziądzu. Grono 70 osób z całej Polski poznawało miasto i jego okolice, bawiło się na spotkaniach integracyjnych, w tym nawet na – jedynym w swoim rodzaju – wieczorze w strojach z okresu dwudziestolecia międzywojennego. Korzystano też z dobrodziejstw głównego sponsora – grudziądzkiej Geotermii.

W niedzielę 13 października, podczas uroczystego zakończenia zlotu, przed kamerami lokalnej telewizji, mikrofonami lokalnego radia i w obecności dziennikarzy lokalnej prasy, brzescy przewodnicy PTTK uroczyście przekazali na ręce prezydenta Grudziądza brakującą tablicę z Brzegu. Jest pięknie wykonana, oczywiście z nazwą ulicy Grudziądzkiej, dodatkowo ozdobiona herbem z trzema kotwicami.

Od gospodarzy otrzymaliśmy solenne zapewnienie, że po zainstalowaniu tablicy w grudziądzkim Parku Miast, nasz Brzeg trafia na elitarną listę miast wyjątkowo bliskich i miłych Grudziądzowi. My z kolei w licznie udzielanych wywiadach promowaliśmy Brzeg i wskazywaliśmy na podobieństwa między oboma miastami, chociażby takie jak: położenie na wysokim brzegu dużej rzeki, kościoły farne pod wezwaniem św. Mikołaja, atrakcyjne turystycznie starówki, bogate tradycje handlowe i militarne. Myślę, że teraz brzeżanie, odwiedzający Grudziądz, z satysfakcją odnajdą w Parku Miast także wspomnianą tablicę brzeską, lokującą nas w gronie reklamowanych tam miast.

Oczywiście realizacja naszego pomysłu byłaby niemożliwa bez przychylnej akceptacji Burmistrza Brzegu Pana Jerzego Wrębiaka, który zamówił odpowiednią tablicę u producenta. Tylko dzięki temu mogliśmy zawieźć ją do Grudziądza. Serdeczne podziękowania!

Tadeusz Jurek

Park Miast w Grudziądzu
Reklama