„Husaria” gości w Muzeum Piastów Śląskich. Takiej wystawy nie powstydziłyby się muzea narodowe

0

W sobotę (20 października), w przerwie koncertu Lisztowskiego, odbędzie się otwarcie wystawy z prywatnych kolekcji „Husaria i broń wschodnia”. Prezentacja XVII-wiecznych militariów ma, jak twierdzą znawcy tematu, wymiar, jakiego nie powstydziłyby się muzea narodowe.


– Husaria była dumą oręża polskiego XVI i XVII wieku, wielokrotnie stawała się zwycięskim argumentem bitewnym, decydującym ciosem pancernym. Jej szarże przesądziły m.in. losy bitew pod Mohylewem, Kircholmem, Chocimiem czy wreszcie, na oczach całej Europy, pod Wiedniem Formacja ta była wyłącznie polską specjalnością i zarazem świadectwem otwartości Rzeczpospolitej na cenne wpływy kulturowe płynące z zewnątrz, także z muzułmańskiego wschodu. Husaria była więc przez wieki symbolem militarnej potęgi Rzeczpospolitej Obojga Narodów, dumą Polaków – tych współczesnych i późniejszych wnuków – mówi Dariusz Byczkowski, dyrektor Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu.

Dodajmy, że nowa wystawa obejmie także militaria Turcji, Persji i Indii, czyli broń wschodnią, która była nierozerwalnie związana z kulturą oręża polskiego.