Przed nami święta wielkanocne. Warto na chwilę zwolnić i zadbać o bezpieczeństwo

0
fot. KPP w Brzegu

Kiedy nadchodzi czas przygotowań do świąt, często natrafiamy na kolejki w sklepach, na drogach pojawia się więcej niż zwykle aut, chodniki stają nie nieco bardziej zatłoczone, a ludzie w tym przedświątecznym chaosie tracą czujność. Ich własne bezpieczeństwo schodzi na dalszy plan, bo przecież do świąt zostało już tak niewiele, i wszystko trzeba jakby szybciej robić. Aby jednak święta Wielkiejnocy były radosne, przede wszystkim musimy pamiętać o bezpieczeństwie, bo wystarczy chwila nieuwagi, by stracić to, co dla nas ważne.


Wielkanoc dla policjantów, to czas wytężonej pracy. Tylko w samym okresie przedświątecznym mundurowi odnotowują więcej kradzieży. Pomimo wzmożonych patroli na drogach, wciąż dochodzi do wypadków i kolizji.

– Będziemy czuwać nad bezpieczeństwem mieszkańców naszego regionu, na drogach pojawią się dodatkowe patrole, funkcjonariusze prewencji już kontrolują m.in. centra handlowe, bazary i przystanki autobusowe, bo to właśnie w tych miejscach w okresie świątecznych przygotowań odnotowujemy najwięcej kradzieży – mówi mł. asp. Patrycja Kaszuba, oficer prasowy KPP.

Warto jednak również samemu zadbać o własne bezpieczeństwo. Policjanci przygotowali kilka wskazówek na spokojne święta. Przestrzeganie tych porad pozwoli uniknąć nieprzyjemnych sytuacji i spędzić święta w radosnej atmosferze:

– Pieniądze w torebce rozdziel i schowaj w różne miejsca. W miarę możliwości nie zabieraj na zakupy większej ilości gotówki, zbędnych kart kredytowych i dokumentów.
– Torebkę zamykaj i noś z przodu. Nie odstawiaj jej płacąc w kasie, pakując zakupy lub przymierzając ubrania w sklepie. Złodziejowi wystarczy chwila nieuwagi.
– Nie pokazuj innym zawartości portfela płacąc za zakupy.
– Nie przechowuj dokumentów i pieniędzy w tylnych kieszeniach spodni, w zewnętrznych kieszeniach płaszcza, czy kurtki.
– Nie prowokuj złodzieja strojem i biżuterią. Kieszonkowcy często wcześniej obserwują swoje ofiary. Zwracają uwagę przede wszystkim na osoby dobrze ubrane i wyglądające na zamożne.
– Wybierając gotówkę z bankomatu zasłoń drugą ręką wpisywany kod PIN. Dodatkowo wybieraj takie bankomaty, które są dobrze oświetlone i nie stoją na uboczu. Jeśli zdecydujesz się pobrać większą gotówkę warto, by ktoś zaufany nam towarzyszył. Nie trzymaj tych pieniędzy w jednym miejscu. Rozdziel je. Nawet jeżeli padniemy łupem kieszonkowca, to nie stracimy całej kwoty
– Podróżując środkami komunikacji masowej nie siadaj w pustych przedziałach. W czasie podróży staraj się nie zasypiać. Pilnuj bagażu.
– Nie noś kluczy do mieszkania razem z dokumentami, w których jest podany twój adres zamieszkania. W razie ich kradzieży złodziej może też okraść twoje mieszkanie.

Planując świąteczny wyjazd pamiętajmy o zabezpieczeniu mieszkania – włamywacze nie świętują, a mieszkanie to dla nich łakomy kąsek!
– Dobrze pozamykaj wszystkie drzwi i okna.
– Poproś zaprzyjaźnionego sąsiada o czujność i zwrócenie uwagi na nasze mieszkanie, a w czasie nieobecności o zapalanie wieczorem światła, zabieranie poczty itp.
– Nie zostawiaj w mieszkaniu większej gotówki i przedmiotów wartościowych. Rzeczy wartościowe można zdeponować w banku lub sfotografować, spisać numery fabryczne, oznakować – wtedy, w razie kradzieży, ułatwi to ich odnalezienie.
– Jeśli po powrocie okaże się, że doszło do włamania niczego nie ruszajmy i natychmiast zadzwońmy na Policję.

Przygotowując się do podróży zróbmy wszystko by była ona bezpieczna!
– Kieruj się rozsądkiem i przestrzegaj przepisów ruchu drogowego.
– Bezwzględnie pamiętaj o zapiętych pasach i fotelikach dla najmłodszych.
– Nie siadaj za kierownicą po spożyciu alkoholu, nawet w małych ilościach.
– Parkuj jedynie w miejscach dobrze oświetlonych i widocznych, a bagażu nie pozostawiaj na siedzeniach.

W sytuacji zagrożenia niezwłocznie kontaktuj się z najbliższym patrolem lub dzwoń pod nr 112.