XIII Konkurs na Babę i Palmę Gminy Skarbimierz rozstrzygnięty!

0

Zwycięzcą rywalizacji został w tym roku Klub Seniora ze Skarbimierza-Osiedle. Konkurs odbył się w sobotę (13.04) w Łukowicach Brzeskich. Wielkanocne wydarzenie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem publiczności – blisko 500 osób smakowało, oglądało i dopingowało uczestników konkursu.


XIII Konkurs na Babę i Palmę zrealizowano w hali sportowej przy Domu Ludowym w Łukowicach Brzeskich. Na miejscu przygotowano scenę, a także stoły, na których prezentowali się uczestnicy wydarzenia. Ich zadaniem było zaprezentowanie najpyszniejszej baby wielkanocnej i zaprezentowanie oryginalnej, ale zgodnej z tradycją palmy. Co ważne, przy pięknych stoiskach – reprezentanci sołectw – chętnie częstowali odwiedzających pysznościami wielkanocnymi. Ich degustowanie było także okazją do wymieniania się doświadczeniami, przepisami i rozmów.

Nie zabrakło występów artystycznych. Swoje umiejętności prezentowały: dzieci z Przedszkola „Poziomka” ze Skarbimierza Osiedle, młodzież z zespołów artystycznych Gminnej Biblioteki Publicznej w Skarbimierzu oraz Zespół Pieśni i Tańca „Opole” z MDK w Opolu.

W wydarzeniu uczestniczyła delegacja z Gminy Limanowa, która przybyła do Łukowic Brzeskich w ramach realizacji projektu „Ocalić od Zapomnienia”. Wcześniej – w Lipkach – wójtowie obu gmin Andrzej Pulit i Jan Skrzekut podpisali ramowe porozumienie o współpracy pomiędzy gminami. W czasie Konkursu wójtowie poinformowali o rozpoczętej kooperacji wszystkich uczestników imprezy.

W części konkursowej wzięło udział 8 reprezentacji a jury, któremu przewodniczyła z p. Elżbieta Oficjalska – kierownika Działu Kultury Materialnej i Folkloru Muzeum Wsi Opolskiej zdecydowało przyznać I miejsce – Klubowi Seniora ze Skarbimierza-Osiedle. Na miejscu II znalazło się sołectwo Żłobizna, a na III – sołectwo Bierzów. Wyróżnienie specjalne otrzymało sołectwo Małujowice. Pozostałe wyróżnienia trafiły do: Brzeziny, Zielęcic, Łukowic Brzeskich i Lipek. Dodatkowo, sołectwo Łukowice Brzeskie otrzymało specjalną nagrodę społecznego jury.

Uhonorowano także najmłodszych uczestników konkursu, tj. dzieci z Niepublicznego Przedszkola „Poziomka”, które otrzymały specjalne wyróżnienie za piękną palmę i prace plastyczne. Podobne wyróżnienie otrzymał także – za palmę – Oddział Przedszkolny w Łukowicach Brzeskich.

Wszyscy biorący udział w konkursie otrzymali dyplomy, nagrody finansowe oraz bony pieniężne. Dzieci otrzymały słodycze, zestawy gier i książki. Nagrody wręczał wójt Gminy Skarbimierz Andrzej Pulit, wójt Gminy Limanowa Jan Skrzekut oraz – w imieniu Marszałka Województwa Opolskiego – Jacek Niesłuchowski, a także przedstawiciele partnerów.

Organizatorem wydarzenia była Gminna Biblioteka Publiczna w Skarbimierzu i Rada Sołecka w Łukowicach Brzeskich. Konkurs honorowym patronatem objęli Andrzej Buła Marszałek Województwa Opolskiego oraz Andrzej Pulit Wójt Gminy Skarbimierz. Głównym Sponsorem XIII Konkursu na Babę i Palmę Wielkanocną Gminy Skarbimierz był Operator Gazociągów Przesyłowych – „Gaz – System”. Pozostali partnerzy Konkursu: Nadleśnictwo Brzeg, ZGO Gać, Bank Spółdzielczy w Brzegu, Bank Spółdzielczy Grodków-Łosiów, Firma „Oświecony”, Muzeum Wsi Opolskiej oraz OODR Łosiów.

Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim partnerom naszego Konkursu, a w szczególności Sponsorowi Głównemu – Operatorowi Gazociagów Przesyłowych Gaz – System, który aktualnie na terenie Gminy Skarbimierz realizuje budowę gazociągu wysokiego ciśnienia relacji Zdzieszowice – Wrocław.

– Osobiście dziękuję wszystkim pracownikom GBP Skarbimierz, którzy włożyli dużo pracy i serca przed i czasie Konkursu oraz gospodarzom: Sołtysowi Adamowi Majdaniukowi i Radzie Sołeckiej Łukowic Brzeskich, którzy tradycyjnie pięknie przygotowali miejsce imprezy i uczynili wszystko, aby uczestnicy Konkursu i przybyli goście czuli się jak najlepiej. Wszystkim życzymy radosnych Świat Wielkanocnych. – przekazał dyrektor GBP Skarbimierz Andrzej Sowa