Przedsiębiorcy samodzielnie mogą generować zaświadczenia ZUS

0
ZUS w Brzegu

Zakład Ubezpieczeń Społecznych znów oferuje nową możliwość dla osób prowadzących własny biznes. Mowa o samodzielnym tworzeniu zaświadczeń ZUS, niezbędnych do załatwienia wielu formalności. Taka usługa spowoduje, że przedsiębiorcy nie będą już musieli iść do placówki w celu pobrania potrzebnego dokumentu.


– To jest wyjście wobec oczekiwań tysięcy przedsiębiorców. Samoobsługa w tworzeniu dokumentów na Platformie Usług Elektronicznych daje możliwość wygenerowania chociażby informacji o saldzie na koncie płatnika składek w ZUS, dokumentu o liczbie zgłoszonych do ubezpieczeń pracowników czy potwierdzenia, że w ogóle jest się płatnikiem składek – mówi Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS w Opolu.

Dotychczas przedsiębiorcy, którzy musieli przedłożyć tego typu potwierdzenie z danymi
z ZUS w innej instytucji administracji publicznej bądź w instytucji finansowej, musieli złożyć w tej sprawie wniosek w najbliższej placówce ZUS.

Od początku września br., każdy przedsiębiorca sam może utworzyć elektroniczne dokumenty z wybranymi danymi ze swojego konta w ZUS. Dzięki nowej możliwości na Platformie Usług Elektronicznych, wizyta w placówce Zakładu jest zbędna. Właściciel firmy może samodzielnie utworzyć dokument, który będzie potwierdzony elektroniczną pieczęcią ZUS. Dokument można zapisać jako plik PDF, XML lub wysłać na dowolny adres e-mail. Co ważne – wysłanie potwierdzenia na adres e-mail jest odpowiednio zabezpieczone.

Żeby samodzielnie wygenerować zaświadczenie o niezaleganiu w opłacaniu składek wystarczy kilka prostych kroków:
– zaloguj się na swoim profilu PUE ZUS
– przejdź do zakładki „Płatnik”
– z bocznego Menu wybierz „Moje dane – potwierdzenia” i kliknij przycisk „Utwórz nowy”
– wybierz dane do potwierdzenia i je zatwierdź

Dodajmy, że w najbliższych miesiącach na Platformie Usług Elektronicznych ZUS pojawią się kolejne nowości, m.in. w zakresie formularzy A1 (delegowanie pracowników), jak i rocznych rozliczeń składkowych. Dla lekarzy, ZUS wprowadzi nowy, bardziej przyjazny kreator do wystawiania e-zwolnień.