Komunikat oraz List otwarty

0
Reklama

Komunikat Urzędu Miasta Brzeg

List Otwarty Tomasza Grabowskiego Posła na Sejm RP

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

Komunikat
W związku z przesunięciem Brzegu na liście rankingowej projektów złożonych w ramach procedury konkursowej w ramach poddziałania 1.4.2 „Usługi turystyczne i rekreacyjno-sportowe świadczone przez sektor publiczny”, a tym samym brakiem dofinansowania w ramach tej procedury, informujemy, że:
· w Rozporządzeniu Komisji Europejskiej (WE) nr 1828/2006 z dnia 8 grudnia 2006 r. dotyczącym Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w artykule 5 (Działania informacyjne skierowane do potencjalnych beneficjentów) czytamy m.in., że:
 … Instytucja zarządzająca (czyli Zarząd Województwa Opolskiego – dopisek Urzędu Miasta w Brzegu) dostarcza potencjalnym beneficjentom jasnych i szczegółowych informacji dotyczących przynajmniej: … c) kryteriów wyboru operacji do dofinansowania;
· w Rozporządzeniu Rady Europy (WE) nr 1083/2006 z dnia 11 lipca 2006 r. ustanawiającym przepisy ogólne dotyczące Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w artykule 65 czytamy m.in., że:
Komitet monitorujący upewnia się co do skuteczności i jakości realizacji programu operacyjnego, zgodnie z następującymi przepisami:
analizuje i zatwierdza kryteria wyboru finansowanych operacji w terminie sześciu miesięcy od zatwierdzenia programu operacyjnego i zatwierdza wszelkie zmiany tych kryteriów zgodnie z potrzebami programowania…
· w Ustawie o zasadach prowadzenia polityki rozwoju z dnia 06 grudnia 2006 r. w artykule 26 czytamy m.in.:
… Instytucja zarządzająca… powinna uwzględniając zasadę równego dostępu do pomocy wszystkich kategorii beneficjentów w ramach programu oraz zapewniać przejrzystość reguł stosowanych przy ocenie projektów.
Ponadto w artykule 29 czytamy m.in., że:
…Instytucja zarządzająca… w celu wyłonienia projektów do dofinansowania… ogłasza konkurs na swojej stronie internetowej… Ogłoszenie to określa m.in. kryteria wyboru projektów…
· W Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Opolskiego na lata 2007 – 2013, w punkcie 5.2.2. Procedura wyboru projektów czytamy m.in.:
Wybór projektu uzależniony będzie od spełnienia kryteriów zatwierdzonych przez Komitet Monitorujący… oraz od zatwierdzenia projektu do dofinansowania przez Instytucję Zarządzającą… Te strategiczne, formalne i merytoryczne kryteria (z włączeniem przygotowania odpowiedniej dokumentacji i gotowości do wdrożenia) będą jednakowe dla wszystkich potencjalnych beneficjentów wszystkich projektów dotyczących danej kategorii operacji w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego 2007-2013.
· W Szczegółowym Opisie Osi Priorytetowych Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2007 – 2013 (przyjęta decyzją Zarządu Województwa Opolskiego uchwała nr 1324/2008 z dnia 03 stycznia 2008 r. z późn. zmianami) czytamy m.in.:
…Na podstawie listy rankingowej, ustalonej w oparciu o wyniki przeprowadzonej oceny merytorycznej II stopnia oraz dostępną alokację, Zarząd Województwa Opolskiego w formie uchwały podejmuje ostateczną decyzję o wyborze projektów do dofinansowania w ramach poszczególnych działań/poddziałań RPO WO 2007-2013.
Decyzja o zmianie kolejności na liście rankingowej i nie wybraniu konkretnych projektów do realizacji wymaga odpowiedniego uzasadnienia do uchwały ZWO…
Reasumując – Zarząd Województwa Opolskiego, pomimo określonych w ustawach kryteriów, naszym zdaniem nie dostosował się do nich i uchwałą nr 1324/2008 dał sobie prawo do dokonywania zmian kolejności na liście rankingowej. Władze Brzegu stoją na stanowisku, że jest to działanie sprzeczne z zasadami przejrzystości.
W związku z powyższym, 29 stycznia 2009 r. burmistrz Brzegu Wojciech Huczyński wystosował pismo do Wojewody Opolskiego (sprawującego nadzór prawny nad samorządami), w którym poinformował o konieczności sprawdzenia zgodności podjętych przez Zarząd Województwa Opolskiego poniższych uchwał:
1. Uchwała nr 1324/2008 z dnia 03 stycznia 2008 r. z późn. zmianami;
2. Uchwała nr 2827/2009 z dnia 20 stycznia 2009 r. w sprawie wyboru listy projektów do dofinansowania w ramach poddziałania 1.4.2 Usługi turystyczne i rekreacyjno – sportowe świadczone przez sektor publiczny Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2007 – 2013 z obowiązującym prawem.
Ponadto burmistrz Wojciech Huczyński zgłosił Wojewodzie Opolskiemu potrzebę przeprowadzenia kontroli w zakresie niejasnej procedury informującej o możliwości ubiegania się o środki z oszczędności w ramach rezerwy celowej budżetu państwa część 83, poz. 8, będącej w gestii Ministra Rozwoju Regionalnego. Gmina Miasto Brzeg została poinformowana o tej możliwości drogą mailową 13 października 2008 r. o godzinie 13.12, czyli trzy godziny po terminie na składanie wniosków. W związku z tym Gmina Miasto Brzeg złożyła wniosek dzień później i do dzisiaj nie otrzymała w tej sprawie żadnej odpowiedzi.
Powyższe informacje burmistrz Brzegu Wojciech Huczyński przekazał także do wiadomości:
– Minister Rozwoju Regionalnego – Elżbiety Bieńkowskiej,
– Wicepremiera i Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji – Grzegorza Schetyny,
– Pełnomocnik rządu ds. walki z korupcją – Julii Pitery,
– Komisji Europejskiej.

Urząd Miasta w Brzegu

List otwarty
List  otwarty Tomasza Garbowskiego, Posła na Sejm RP, Przewodniczącego Opolskiej Rady Wojewódzkiej SLD skierowany do Józefa Sebesty, Marszałka Województwa Opolskiego w sprawie kontrowersji powstałych przy podziale środków z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego. Środki te przeznaczone mają być na dofinansowanie centrów pobytowych dla drużyn piłkarskich podczas turnieju finałowego w Piłce Nożnej EURO 2012.
W związku z kontrowersyjną i stricte polityczną decyzją Zarządu Województwa w sprawie podziału środków z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego w ramach poddziałania 1.4.2 „Usługi turystyczne i rekreacyjno – sportowe świadczone przez sektor publiczny”, w co wpisuje się dofinansowanie budowy centrów pobytowych dla drużyn piłkarskich podczas turnieju finałowego Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA EURO 2012, zwracam się z prośbą o przedstawienie wyjaśnień w przedmiotowej sprawie i udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:

1. Proszę o podanie do publicznej wiadomości kryteriów jakimi kierował się Zarząd Województwa przesuwając w górę na liście projektów oferty Kluczborka i Opola (zajmowały odpowiednio 15 i 17 miejsce na liście)? Stwierdzenie, że odpowiada to strategii województwa nie jest wystarczające ani dla mnie, ani dla opinii publicznej. Jeśli rzeczywiście jest to kwestia strategii, to proszę o podanie konkretnych strategicznych rozwiązań, w które, zwłaszcza projekt Opola się wpisuje. W przypadku Kluczborku kwestią bezsporną jest fakt, iż w mieście stawia się na sport i to widać na każdym kroku. Zupełnie inaczej jednak sprawa wygląda w Opolu. Działania władz miasta są dla mnie nie do końca zrozumiałe. Prezydent Zembaczyński nigdy bowiem nie był entuzjastą EURO 2012, a sama lokalizacja terenu pod budowę bazy sportowej jest mówiąc delikatnie dyskusyjna. Patrząc na reakcję opolskiego Ratusza na wiadomość o przyznaniu dofinansowania, ma się nieodparte wrażenie jakby cała sprawa EURO była karą i teraz znów pojawił się kłopot, bo coś w tej sprawie trzeba jednak zrobić. Proszę więc podać jakie konkretnie cele strategiczne zadecydowały nad wyborem Opola? W czym oferta Opola przebija Brzeg i Grodków? Jakaż to strategia zakłada budowę bazy w Opolu kosztem Brzegu czy Grodkowa?
   2. Co zadecydowało o nie przyznaniu środków unijnych Brzegowi? Projekt ten był ósmy na liście rankingowej sporządzonej przez ekspertów, zanim Zarząd zaczął ją zmieniać. Dlaczego nie wzięto pod uwagę faktu, iż w budżecie miasta na rok 2009 zaplanowano 16 milionów złotych na inwestycje w infrastrukturę sportową? Reguły ubiegania się o dofinansowanie były jasne, więc tłumaczenia, że w tym przypadku starano się o zbyt wysoką kwotę są zupełnie niezrozumiałe. Proszę więc o podanie konkretnych czynników, które spowodowały, że brzeska oferta, zajmująca początkowo wysoką pozycję na liście, została przesunięta poniżej oferty 17, czyli Opola?
   3. Proszę o podanie kryteriów jakimi kierował się Zarząd Województwa wykluczając z podziału unijnych środków ofertę Grodkowa? Ofertę, która w Raporcie Zespołu ds. II etapu weryfikacji centrów pobytowych dla drużyn uczestników finałowego turnieju Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej EURO 2012 oceniona została najwyżej z województwa! Czyżby centralne kryteria wyboru najlepszych ośrodków były błędne? Prawdopodobnie to właśnie Grodków – Sulisław ma największe szanse na stanie się jedną z baz pobytowych na czas EURO. Choć po decyzji Zarządu powinienem raczej stwierdzić, że miał szanse.
   4. I na koniec pytanie bodajże najważniejsze, bo chyba tylko szczera odpowiedź na nie pozwoliłaby wyjaśnić prawdziwe powody decyzji Zarządu. Dlaczego akurat w tym konkretnym przypadku Zarząd Województwa po raz pierwszy w swojej działalności skorzystał z prawa do poprawiania listy rankingowej sporządzonej przez ekspertów? Wcześniej nie było żadnych wątpliwości? Czy może jednak teraz interes polityczny był zbyt silny?

Szanowny Panie Marszałku,
 
Pomoc Samorządu Województwa może mieć kluczowe znaczenie przy budowie bazy pobytowej dla uczestników EURO 2012 i promocji naszego regionu. A podjęta przez Państwo decyzja może zaważyć nad losem obecności Opolszczyzny na mapie EURO 2012.
Nie można tu kierować się sympatiami politycznymi i chęcią pomocy średnio udolnemu Prezydentowi, zarazem partyjnemu koledze. Mówimy o inwestycjach, których realizacja służyć ma przez wiele, wiele lat. Ale by tak się stało musi być więcej myślenia strategicznego, a nie politycznego, nastawionego na kupno paru głosów w kolejnych wyborach. Takiej strategii i takich gospodarzy Opolszczyzna nie potrzebuje.
 
Mając na uwadze dobro i rozwój naszego regionu i będąc jednocześnie gorącym zwolennikiem i entuzjastą organizacji Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA EURO 2012, oczekuję rzetelnej odpowiedzi na postawione wyżej pytania.

Reklama